V poslednej dobe som sa dozvedela o mnohých škandáloch kozmetických firiem, o ktorých som vôbec nevedela. Zaujímalo by ma, či o nich viete a najmä, či vás to dokáže ovplyvniť pri nákupe. Mám totiž pocit, že sa mnoho z tých informácii k nám ani nedostane, keďže sa jedná najmä o americké značky. Pátrala som teda po evidencii a dôkazoch a rozhodla som sa preložiť a spísať niektoré kauzy a škandály. Nechcem nikoho týmto článkom ovplyvniť, chcem aby mal informačný rozmer a je na vás aký záver si z tohto celého urobíte 🙂

1. GERARD COSMETICS

Značka začala najmä cez sociálne média poskytujúc rôzne zľavy pre affiliate partnerov tj. blogerov, celebrity, ľudí, ktorí inšpirujú. To znamená, že pre zákazníka je výhodnejšie nájsť si svojho blogerka cez ktorého sa preklikne na ich stránku a uplatní si tam blogerov zľavový kód. Neplatí tu teda rovnaký meter pre všetkých – ak si chcete len tak niečo objednať cez ich oficiálny eshop hmm smola, musíte zaplatiť plnú sumu. Tým pádom značka tlačí na blogerov a zazmluvní si s nimi len pozitívne recenzie. Dobre, nemusí to byť nič závažné pre koncového zákazníka, veď biznis je biznis. Ale nie je to sympatické, že značka je skôr problogerská ako prozákaznícka.
Avšak, najväčší škandál, ktorý urobila majiteľka firmy je, že jedného večera bola na Snapchate s YouTuberom MannyMUA a pozerali videá zlých skúseností s Gerard Cosmetics. Podľa mňa už týmto presiahla hranicu profesionality, keď sa natáča pri tom, ako sa bavia na zlých recenziách. Každopádne, narazili na recenziu od Karina Kaboom, ktorá teda nebola s ich produktami nadšená a majiteľka Jennifer Gerard ju nazvala škaredou a hroznou. Tá jediná veta otočila proti firme niekoľko youtuberov, ktorí s GC doposiaľ spolupracovali vrátane Jaclyn Hill, ktorá po zverejnenom Snape ukončila s Gerard zmluvu.
Gerard Cosmetics ukázalo svoju neprofesionálnu stránku aj v momente, keď na svoj Instagram zverejnili nevydarenú fotku JLo s textom, že ak by používala ich fixačný sprej, neroztekala by sa jej tvár.

Zdroje:
Recenzia GC rúžu, skúsenosti s majiteľkou Jenn: https://youtu.be/JzEXl7-62S8
Karina Kaboom a jej reakcia na GC škandál: https://youtu.be/ROMtp1Xv4TA
Jaclyn Hill o ukončení spolupráce s GC: https://youtu.be/lr43WyP2PXo
O fotke s JLo: https://youtu.be/tsULMjYG-eU
gerard cosmetics škandál škandály manny mua karina kaboom

2. LIME CRIME

Ak sa povie škandál v súvislosti s kozmetickou značkou, Lime Crime je ich kráľovnou. Ohľadom majiteľky firmy sa nesie toho už toľko, že sa mnohí čudujú, že značka ešte stále funguje. Tá sa netajila tým, že sa raz na Halloween prezliekla za Hitlera. Taktiež rada verejne označuje každého, komu sa nepáči niečo od Lime Crime ako “dumbass” a takéto účty na sociálnych sieťach blokuje.
Čo je horšie je fakt, že značka nakupuje produkty inej výrobnej značky TKB a iba ich dá do svojich obalov s logom a predáva pomaly s 300% prirážkou. TKB predáva pigmenty, oleje, vosky, farby a všetko iné potrebné pre výrobu kozmetiky. Je možné si kúpiť už vyrobené produkty ako tiene, rúže, čo teda využila majiteľka Lime Crime. Nedala si teda nikde vyrobiť svoje vlastné odtiene v laboratóriach, ale len prebaluje to, čo už niekto vyrobil. Na to by možno nič také nebolo, pretože to robí viacero kozmetických značiek, no je zlé klamať zákazníkov a tvrdiť, že odtiene si dali vyrobiť niekde sami. Keď to celé prasklo samozrejme, že mnoho blogeriek sa začalo ozývať a hovoriť o tejto skúsenosti. Na ich smolu boli všetky súdené Lime Crime za poškodzovanie mena. To bolo ešte v roku 2009. Bežne však vymazávajú akékoľvek negatívne komentáre v spojení s ich značkou zo sociálnych sietí.
V roku 2014 sa stalo, že mnohým zákazníčkam zmizli peniaze z ich účtov po tom, čo spravili objednávku na oficiálnom Lime Crime e-shope. Keď sa to stalo zopár prvým, Lime Crime nikoho neinformovali cez email, iba napísali správu na Instagram, že to riešia. Banky s tým ževraj už nič nemohli urobiť a tak okrem tých, čo platili cez Paypayl, už svoje peniaze nikdy nevideli.
Akoby to nestačilo, potom prišla výstraha od FDA, že niektoré rúže tejto značky obsahujú látky, ktoré sa zvyknú dávať do farieb na vlasy a nie sú vhodné vo výrobkoch určených na pery. Tieto látky sú v USA zakázané používať. Lime Crime sa ohradilo tým, že veď v Európe to povolené je a že sa jedná o tlačovú chybu a daná prísada zmizla z listu zložení, ktoré sa dajú mimochodom nájsť iba na ich oficiálnej stránke. A teda ak by sa jednalo len o tlačovú chybu, načo potom hovoriť o tom, že je možné danú ingredienciu (ferric ferrocyanide a ultramarine) používať v Európe? Sťažujúci sa zákazníci boli opäť blokovaní firmou a ich emaily ignorované.
Najnovšia kauza má len niekoľko mesiacov. Lime Crime vyšli s novými tieňmi, ktoré obsahovali niečo ako pleseň alebo hrdzu. Vyjadrenie firmy bolo, že tiene obsahujú vodu a preto mohli zreagovať. Zaujímavé je, že v liste ingrediencii sa voda nenachádza..

Poslednou perličkou bola vianočná giveaway 2016, kedy ste sa do súťaže zapojili iba vtedy, ak ste uhradili aspoň 25$ objednávku. Žiadne také, že ďakujeme vám, verným zákazníkom, robíme súťaž a ste v žrebovaní po napísaní komentáru alebo niečo podobné. Ak si niečo nekúpite, môžete si o potenciálnu výhru pískať.

Zdroje:
Článok: http://www.racked.com/2015/9/28/9392021/lime-crime-doe-deere-hated-xenia-vorotova
Sumár všetkých škandálov: https://youtu.be/tgSeg7Q0O00
Škandál s hrdzou v tieňoch: https://youtu.be/z5zyDMlSh2w
Kauza s platenou súťažou: https://youtu.be/STxVSlyzbWA

lime crime škandály

3. MORPHE

Firma známa tým, že nevyrába nič vlastné ale len nakupuje už hotové výrobky, na ktoré si dá potlačiť vlastné logo. Je to bežná prax v mnohých odvetviach – ak výrobná firma ponúka už hotové ale neoznačené výrobky, môžu si ich veľkoobchody kúpiť a označiť vlastnou značkou a predávať pod svojim menom. V Číne je takto na to jedna obrovská továreň, z ktorej berú produkty kozmetické značky ako Morphe, Sedona Lace, Bella Face, Coastal Scents, Karity a iné (nečudovala by som sa, keby sem patrí aj bh cosmetics). Pri Morphe však nie je úplne sympatické, že vytvára okolo seba obrovské virálne haló, jeden vizážista a Youtuber MannyMUA (zhodou okolností ten istý z kauzy okolo Gerard Cosmetics) vyhlásil, že ak nemáte radi Morphe, neviete ani líčiť. Pričom tie isté produkty nájdete u značky napr. Crown za polovičné ceny. Jeden z dôkazov je, že niektoré ich palety sú označené logom Morphe brushes pričom ostatné len Morphe. To znamená, že nevlastnia žiadnu fabriku alebo si nezadávajú samy objednávky na obaly.  Crown je firma, ktorá tiež ponúka svoje produkty na premenovanie inou firmou. Ich štetce sú identické so štetcami Morphe. Kedysi Morphe mali svoje štetce označené písmenom C a číslom. Neskôr ich premenovali na písmeno M a číslo. Pravdepodobne nevedeli, ako veľmi im pôjde biznis a tak zo začiatku používali pôvodné označenia od firmy Crown.
Čo sa týka tieňov, to že nevyrábajú vlastné sa dá veľmi jednoducho zistiť a síce tak, že skopírujete ingrediencie daného tieňa do Google a nájde vám všetky značky, ktoré majú to isté zloženie. Tým pádom si viete nájsť rovnakú paletu len za nižšiu cenu. Crown má takto napríklad lacnejšie paletky aj so zrkadlom, pričom Morphe šetrí na tom, že berie obaly bez neho.
Morphe si tiež podmanilo mnoho blogerov a youtuberov, ktorých si zaplatili za pozitívne ohlasy. Na Youtube neexistuje snáď negatívna recenzia tejto značky. Nie je nič zlé na tom, že niekto nakupuje už hotové výrobky a dáva si ich potlačiť logom, ale je stavať takúto firmu na piedestál originality je čistá reklama. To si môžeme všetci ísť kúpiť výrobky Crown za nižšiu cenu. Všetci youtuberi nenormálnie chvália Morphe a pritom drvivú väčšinu v ich videách vidíte, že používajú od nich maximálne štetce. Krásny príklad je Jaclyn Hill** – kedysi dávno povedala na nejaký produkt od Hard Candy, že ho nechce a nemôže používať, pretože obsahuje minerálny olej a mastenec. Hádajte, čo sú prvé ingredience Morphe tieňov? Presne tak a všetci dobre vieme, že Jaclyn s Morphe spolupracuje, je ich affiliate a všetky ich novinky promuje na sociálnych sieťach. Ľudia začínajú byť s Morphe znechutení, každý veľký youtuber pchá túto značku do každého ich videa, aby si ľudia kupovali Morpher cez ich zľavové kódy (youtuber z každej objednávky dostáva %).

Zdroje:
Recenzia a objasnenie fungovanie firmy: https://youtu.be/PAP6GdyI1B8
Morphe a ich marketingové ťahy: https://youtu.be/wYgVOCL4pqw
Súdna správa medzi Morphe a Crown: http://www.adrforum.com/domaindecisions/1539409.htm

morphe škandály

4. JEFFREE STARR

Uff.. mám sa vôbec rozpisovať? 😀 Jeffree je kontroverznosť sama o sebe a neustále sa okolo jeho osoby točia škandály. Áno, ja som tiež kedysi chcela jeho rúž, ale viete čo? Už viac nechcem. Nemám chuť podporovať a dávať peniaze niekomu so správaním ako je jeho. Okrem toho, že je rasista, je arogantný a výbušný k fanúšikom a zákazníkom. Niekoľkokrát som čítala a pozerala priznania jeho fanúšikov, na ktorých Jeffree osobne nakričal, zablokoval si ich na sociálnych sieťach či ich nejako inak urazil, len preto, že mali trebárs ružové vlasy.
Najznámejšia kauza okolo jeho kozmetiky vznikla v dobe, keď Kylie Jenner vyšla s jej prvými leskami a tekutými rúžmi. Aplikátor na nich bol štetinový a Jeffree natočil video, kde ukazoval roztrapkané štetiny a vulgárne komentoval, ako niečo také môže Kyle vypustiť do predaja. Karma je zdarma a čoskoro ho dostala, keď si jeden jeho obdivovateľ objednal Jeffreeho nový rozjasňovač, ktorý keď doma otvoril, bol celý rozbitý. Jefreeho reakcia na video bola dehonestujúca, chlapcovi hrubo vynadal a odporučil mu kontaktovať najpr zákaznícke oddelenie, než natočí video o tom, že Jeffreeho rozjasňovač je rozbitý (akoby to Jeffree nemohol urobiť v prípade rúžov od Kylie, však). Nuž Jeffree sa však neskôr priznal, že video vlastne nedopozeral celé a nevedel, že youtuberovi je to fakt ľúto. Ževraj jednému prepravcovi spadla celá paleta s jeho rozjasňovačmi a preto niektoré dorazaili rozbité. Ako fajn, ale všimli ste si, že sa Jeffree nikdy neospravedlnil, že spravil sám chybu? Vždy sa vyhovára na chyby iných. Skrátka, Jeffree môže urážať kohokoľvek kedykoľvek, ak je to však naopak tak ste zablokovaní, niektorých ľudí pripravil o prácu či nechal zablokovať niektoré Youtube účty.
Nech si je chalan v súkromnom živote akýkoľvek, ale ako tvár nejakej značky by sa podľa mňa mal správať aspoň trochu profesionálne. Taktiež ukazovať ako fajčí trávu vo videách mi tiež nepríde príliš vhodné, je to čisté chválenkárstvo vzhľadom na to, že to mohol kľudne z videa pri strihaní odstrániť. Vedeli ste o tom, že aj jeho zamestnanci húlia trávu vo fabrike Jeffree Starr cosmetics? Priamo pri výrobnej linke. A ešte sa tým chvália na videách.
Najnovší problém je s nájdením vlasov v Jeffreeho rozjasňovačoch.
Zdroje:
Jeho škandály v skratke: https://youtu.be/ELfElo70rto
Niečo z Jeffreeho správania: https://youtu.be/VUeBMJHlHD0
Snaps o Kylie Jenner rúžoch: https://youtu.be/o5XPaNAU7ZU
Video o rozbitom rozjasňovači: https://youtu.be/Z4M38ZE99H8 https://youtu.be/8EJRR-YBlOU
Vlas v Jeffreeho rozjasňovači: https://www.youtube.com/watch?v=vmRpmbPNZho
Sumár rôznych videí: https://www.youtube.com/playlist?list=PLnscs1rlYIr8BxEYltxukpiR3cljJpory

jeffree starr škandál škandály

5. SPOLUPRÁCE YOUTUBEROV SO ZNAČKAMI (BECCA, TOO FACED..)

Spolupráce kozmetických firiem s youtubermi je ďalšia reklama a ťah ako značke priniesť viac predajov. Youtuberky sa stali novými idolmi, ktoré stoja za ovplyvňovanie mnohých zákazníckych rozhodnutí. Je preto logické, že si ich firmy podchytia a spolupracujú s nimi. To však mnohokrát prináša úskalia v kvalite daných produktov. Jaclyn takto dostala svoje meno na paletu tieňov, kde vyberala len jeden odtieň. Keďže Becca chcela paletu vydať v rovnaký deň ako zvyšok kolekcie od Jaclyn, rýchlo vybrali iné laboratórium (v Číne), ktoré sľubovalo vysokú kvalitu a rýchle dodanie. Tiene teda vyšli v rovnaký deň ako Champagne kolekcia, no na počudovanie sa veľa zákazníkov začalo sťažovať na zlú kvalitu a hroznú pigmentáciu tieňov. Značka zareagovala rýchlo, tiene stiahli, kupujúcim boli vrátené peniaze a Jaclyn stiahla svoje video s predstavením celej kolekcie.
Horší prípad sa však stal v spolupráci NikkieTutorials s Too Faced.  Mnoho ľudí sa sťažovalo, že paleta Power of makeup nemá vôbec tak dobrú pigmentáciu ako ukazovala Nikkie vo svojom videu. Tiene sú prášivé a suché a nie krémové ako bolo uvádzané Nikkie.

Zdroje:
Jaclyn o dráme so zlou kvalitou tieňov: https://youtu.be/JU0nB6j6yPA
Becca marketingový ťah: https://youtu.be/-IQ8VruXsIY
Swatche paletky Power of makeup: https://youtu.be/_cieJ-aeZBA https://youtu.be/C_hD6BS5GmU

becca power of makeup nikkie tutorials jaclyn hill škandály škandál

Ak vás zaujímajú škandály či pikošky zo sveta youtuberiek, značiek v oblasti krásy, odporúčam sledovať tieto reakčné kanály:

John Kuckian

I’m just here for the tea

Karina Kaboom

Ako ste na tom vy? Sledujete či zaujímate sa o pozadie značiek? Ovplyvňuje vás to pri nákupe? 🙂