Keď sa povie slovo svadba, mňa obleje pot a zachváti stres. Ešte sa nič ani nekoná a ja už mám hlavu veľkú ako balón a neviem sa dočkať, kedy to už bude za mnou. Organizačne som si toho vzala dosť na plecia a neviem to zvládať.. Totiž ja nepotrebujem mať všetko perfektné, mám pocit, že to skôr ostatní očakávajú, a preto je na mňa občas vyvinutý tlak. Je ťažké vydupatiť si veci podľa seba a nie preto, že sa to patrí alebo že je to zvyk.

ROZPOČET

Problém číslo jeden. My sme v podstate nikdy nechceli veľkú svadbu, jediným našim prianím bolo, aby to bolo v peknom štýlovom prostredí a vonku. Dali sme hlavy dokopy a vďaka ochote rodičov z každej strany sme sa rozhodli, že sa na túto udalosť všetci poskladáme. Vymedzili sme ani nie tak veľa peňazí, ako som počula, že svadby zvyknú stáť, no aj tak potom príde realita.. Zistili sme, že ak by sme mali kupovať všetko cez vychytané služby a mená, rozpočet by sme dááávno prešvihli. Preto som zo zoznamu vyškrtla kaderníčku či vizážistku. Lebo na ne skrátka nemám. Na mnohých veciach sa svojpomocne dá ušetriť, no to mi nedošlo, že pri našom pracovnom tempe ma to bude stáť len nervy, zvýšený tep a adrenalín. Takže si skutočne treba dobre rozmyslieť, či si napríklad výzdobu dáte zaplatiť nejakému ateliéru, ktorý vybaví všetko za vás alebo si budete zháňať všetko sami, lacnejšie ale stresovejšie..

LOKALITA

Obidvaja sme z Piešťan, takže sme si rok a pol dozadu (krátko po zásnubách) obišli všetky zaujímavé lokality v rámci mesta a okolia a rozhodli sa pre kaštieľ v Šalgovciach. Bolo to presne to, čo sme chceli a po čom sme túžili.  Kaštieľ máme prenajatý na víkend aj s ubytovacími jednotkami, keďže veľa ľudí príde z Bratislavy. Svadobná koordinátorka, ktorá s nami všetko rieši, je veľmi milá, pohotová a ústretová – zistili sme, že je hoteláčka ako my 🙂 takže vidieť, že táto škola skutočne vychováva šikovných ľudí.

kaštiel šalgovce svadba vintage retro

VÝZDOBA

Keďže výzdoba cez ateliér vyšla trošku nad náš rozpočet, našli sme zdroje kde sa dá. Moja babka sa podujala, že nám ušije z juty a čipky prehoz cez obrus a vrecká na príbor. My sme si začali odkladať sklenené zaváraninové poháre na sviečky. Kúpili sme si set pohárov na sekt (šumivé víno) a dva z nich sme obmotali špagátom a naň ešte pôjde bordová čipka. Taktiež oznámenia nám robil jeden kolega a dali sme si ich sami vytlačiť, obálky som našla a kúpila na bazáre mojasvadba.sk. To je to o čom hovorím – ušetriť sa dá, no na úkor času.

Nejaké inšpirácie a naše predstavy, posledná fotka je naše oznámenie 🙂

vintage svadba svatba inspiracia inspirace vyzdoba juta cipka ruze vintage outdoor svadba svatba navesti

svadba oznamenie retro vintage 50te roky

MENU A TORTA

Moja kolegyňa, ktorá má v pečení vášeň, sa podujala na upečenie svadobnej dvoj-poschodovej torty. Bude to nahá red velvet torta, ktorá farebne bude úžasne ladiť s celkovou výzdobou. Ak budete potrebovať niečo napiecť v Pezinku a okolí (aj BA) určite odporúčam osloviť Kiku, ktorú nájdete na stránke Maškrtovo.
Menu sme zostavovali spoločne s kaštieľom a chceli sme ho mať také iné ako bežné svadobné. Ako predjedlo môj nastávajúci napríklad vymyslel malú zemiakovú placku s bryndzou. Odmietli sme akékoľvek ťažké a maslové koláče. Namiesto toho nám babka napečie rôzne suché drobnosti.

vintage svadba svatba red velvet naha torta svadobna svatebni

SVADOBNÉ ŠATY

No.. okolo mojich šiat sa viaže viac osobných záležitostí, o ktorých nebudem hovoriť, ale tie zapríčinili to, že som si v podstate približne do polky februára nebola istá, či šaty mám alebo nemám. Keď vysvitlo, že skôr nie ako áno, začala som sa obzerať po vlastných zdrojoch. Úprimne sa mi nechcelo platiť za požičanie šiat na jeden víkend od 450Eur vyššie. Chvíľu som zvažovala kúpu z čínskej stránky Lightinthebox, pretože na nej som našla tie pravé, z ktorých mi padla sánka. No nikto si ich doposiaľ nekúpil, nebola tam ani jedna fotka šiat reálnych, ani jedno hodnotenie. Bála som sa do nich ísť, aj keď stáli 180Eur. Predsa len, ak by prišiel šmejd, nepotrebujem toľko peňazí vyhadzovať do luftu.

Začala som obzerať zdroje ako Sashe.sk a dlho som uvažovala nad kúpou týchto krásnych šiat Femme Fatale dress od českej pin-up kočky, s ktorou som mala tú česť sa aj spoznať. No uznajte, že by ich bola škoda v bielom prevední 🙂 Raz si ich však na nejakú slávnosť či ples určite zadovážim. Skúšala som osloviť rôzne krajčírky, všetky ma však odbili, že nevedia alebo nebudú robiť korzet. Rozumiem, to už nie sú základy krajčírstva a len mi to sťažilo moj lov na šaty. Keď je najhoršie, vtedy sa všetko na dobré obráti, a objavila som kočku z Košíc, ktorá už dlho šije šaty pre nevesty a bola ochotná sa mi venovať. Šaty snáď budú už v máji hotové a ja budem mať kľudnú dušu 🙂

Fotky zo skúšok:
1. Svadobný salón Nicole. Tu sa mi veľmi páčili tie posledné, hladké, no vypožičanie šiat stálo 750Eur..
2. Svadobný salón Wedding Elegance. Boli môj plán B, ak by som si nenašla krajčírku. V týchto šatách som predvádzala v Inchebe, niečím mi prirástli k srdcu, ale nebola to úplne moja predstava.
3. Šaty z lightinthebox, ktoré slúžili ako predloha krajčírke

svadobne svatebni saty salon nicole bratislava pronoviassvadobne svatebni saty salon wedding elegance bratislava cipka svadobne svatebni saty srdce vystrih siroka sukna hladke inspiracia bez ramienkove

MAKE-UP A VLASY

Keďže celá svadba bude ladená do 50tych rokov, bude tomu primeraná aj moja vizáž. Líčiť sa budem sama, tak dúfam, že v deň D si neurobím kostrbatú linku 😀 účes mám v pláne vytvoriť niečo na štýl prvej fotky, i keď sa mi veľmi páči aj ten na fotke napravo. Uvidím, musím si oba niekedy doma vyskúšať 🙂

Nechcem znieť ako škrob, čo po prečítaní článku sama zo seba ten pocit mám, no svadba skutočne nie je lacná záležitosť. A pre mňa rozhodne nie tá najpodstatnejšia v živote, ja to vnímam skôr ako párty 😀 Po svadbe urobím článok už s reálnymi fotkami ako to dopadlo a premýšľam, že spravím ešte jeden s tipmi ako ušetriť – pre tie, ktoré rovnako ako ja, nepotrebujú na svadbu minúť sumu v hodnote nového auta 🙂