Kritizovať vie každý

október 22, 2017 od Drew - 23 komentárov

Pôvodne som ani nevedela, o čom budem tento článok. Chcela som písať o mne a nohaviciach, ale to ste si už prečítali v májovom príspevku s riflami. A v procese myšlienkových pochodov som si spomenula na moju nedávnu skúsenosť na jednom foto workshope, kde som robila modelku.

Mala som oblečený obrovský náhrdelník, obtiahnutý čipkovaný top a dlhú voľnú sukňu, upnutú na páse. Píšem to preto, aby ste si vedeli predstaviť, koľko bolo z mojej postavy vidieť. Jeden fotograf sa na mňa zahľadel, potom sa obrátil na fotografku, ktorá viedla workshop a spýtal sa jej na radu, ako ma má nastaviť, aby som vyzerala dobre. Ja som tam mlčky stála, ako profesionálna modelka nebudem predsa robiť scény, a premýšľala, čo tým akože myslí. Z ďaľšieho rozhovoru medzi nimi vyplynulo, že chlapík nie je celkom spokojný s mojou postavou. Vyriešil to tak, že z chodby zobral mega obrovskú kyticu, ktorú mi dal do ruky aby som ju držala v oblasti pásu a zakryla tak mojich 78cm, čo mám v jeho obvode. Ako modelka som si prešla už kadečím, aj napriek mojim motivačným hláškam o tom, že sa máme mať rady také aké sme, toto nebolo príjemné ani mne.

Tak som sa nad tým zamyslela, o čo tým fotografom vlastne ide. Sťažujú sa, že mimo nejakých súťaží krásy a top modeliek z agentúr tu nemáme dobré modelky. Také, ktoré sú zodpovedné, nerušia termíny fotenia, nefrflú, prídu, odpózujú a s úsmevom prídu na fotenie opäť. Áno, je logické, že ak sa robí niečo zadarmo, dodržiavanie dátumov a iných dohôd je pre mnohých ľudí nepodstatné. Potom sú tu modelky, ktoré nemajú 175cm, nohy gazely, veľkosť 36 a zároveň kozy s košíkom D, ale ktoré majú všetky tie spomenuté vlastnosti či sú dokonca ochotné si za fotky zaplatiť. No málokto ich chce fotiť, pretože nespĺňajú štandardy krásy v očiach fotografov.

V poriadku, nech si každý fotí koho chce. Ale títo ľudia sa zároveň sťažujú, že je ťažké zohnať si honorované zákazky a že málokto chce za fotky platiť. Ak by chceli fotiť tie ich krásne žirafy, museli by sa orientovať vyslovene na fashion sféru, ktorá málokoho baví a na ktorú nie každý má. Fotograf však často fotí aj svadby, rodinné fotky, biznis fotky aby mal teda nejaký zárobok. A neverím, že z tejto oblasti sa mu pred objektív vždy dostane vysnívaná kráska ale bežné ženy. Aj také čo sú nízke, plnšie, nefotogenické. A teraz čo? Dajú im tiež obrovskú kyticu kvetov do ruky, aby zakryli pás či boky?

Nemám nič proti krásnym modelkám, sama ich dlhé nohy a danosti obdivujem. Ide mi o trochu profesionality a skromnosti, ktorá sa akosi z tejto oblasti vytráca. Ak tento text číta niekto, kto fotí ľudí, dala by som vám jeden tip: nikdy nedajte modelke najavo, že sa vám nepáči. Ako by ste sa cítili vy v jej koži? Pokračovali by ste vo fotení s úsmevom a dobrou náladou? Asi ťažko.. Ale akoby sa takáto modelka uvoľnila ak by ste jej povedali, že je krásna, že jej to svedčí, že to dá, že je nádherná..? Myslím si, že po slovách povzbudenia jej dodáte sebavedomie a bude sa s ňou pri fotení oveľa lepšie pracovať.

A v poslednom rade, pred akoukoľvek kritikou iných ľudí sa skúsme najprv pozrieť sami na seba do zrkadla 🙂

KOŠEĽA: Gate; veľkosť L; 6 Eur
SVETER: Primark; veľkosť M
NOHAVICE: Simply be; veľkosť UK14
OXFORDKY: OJJU zo ZOOT; veľkosť 38
KABELKA: Letnyhit.sk; 33,99 Eur
NÁHRDELNÍK: Paracord náhrdelníky
FOTIL: FMPhoto

(Prečítané 1-krát, dnes 2 návštev)