Beauty Starostlivosť o pleť

Cena kozmetiky

Kedy platíte za značku? Kedy sa naozaj oplatí do kozmetiky investovať? Ako spoznám, že aj lacný je produkt je dobrý? Odpoveď môžeme nájsť skrytú v malých písmenách na zadnej strane krabičky – zloženie. Jasné, malé percento z nás študovalo chémiu a spočiatku latinské názvy ingrediencii vyzerajú, akoby sme sa snažili porozumieť čínštine. Našťastie sa rozmohlo množstvo aplikácii a stránok, kde jednoducho zloženie odfotíte alebo skopírujete a wualaa! Kozmetické ingrediencie máte vysvetlené v priebehu sekundy. No je to naozaj tak jednoduché? Odpoveď vás nepoteší: NIE, NIE JE. Ja sa učím pochopiť tajomno ingrediencii už istý čas a stále sa dozvedám nové informácie, ktoré mi dávajú úplne nový obzor.

Tajomstvo prvých 5 ingrediencii

Problém mnohých stránok rozoberajúcich zloženie vám iba povie, ktoré látky sú bezpečné a ktoré nie. Ale čo to znamená, nebezpečné látky? Že vám odpadne tvár? Väčšinou sa jedná látky, ktoré majú potenciál k iritácii či komedogénnosti. Avšak, to je tiež len u nejakého % ľudí, pre mnohých tieto látky nebudú vykazovať žiadne známky “nebezpečia”. Ja tieto stránky nepozerám, lebo pri nich vyzerá snáď každý produkt hrozivo 🙂 Sledujem incidecoder.com či https://www.paulaschoice.com/ingredient-dictionary kde dokážem pochopiť význam danej zložky a vidieť, kde sa nachádzajú aktívne látky.

Väčšinou platí, že ak je produkt naozaj dobre naformulovaný, aktívna látka by mala byť na prvých priečkach v zložení. Zloženie má mať medzinárodný formát INCI a podľa neho je výrobca povinný uvádzať zložky od najvyššej koncentrácie. To platí po hranicu zložiek s obsahom 1% a menej. Vtedy sú zložky usporiadané rôzne, čo chráni výrobcu pred prezradením receptu daného produktu. Ako spoznáte, že sa jedná o hranicu 1%? Ak nájdete konzervant. Ten je totiž podľa smerníc možné používať iba v koncentrácii 1% a menej.

Príklady konzervantov v INCI:
Phenoxyethanol 
Benzyl alcohol 
Sodium Benzoate 
Imidazolidinyl Urea 
Butylparaben 
Citric acid 

Ak nájdem aktívnu látku pod 1%, znamená to, že je produkt neúčinný? Nie tak celkom. Niektoré aktívne látky sú silné a účinné aj keď majú okolo 2%. Väčšinou sa jedná o látky na liečbu akné, kedy naozaj silnejšie koncentrácie môžu pokožku iritovať.

Napríklad:
Deriváty vitamínu A (retinol, retinal, tretinoin..aktívny už od 0,01%)
Kyselina salycilová (v kozmetike sa väčšinou používa 2%)
Niacinamid (účinný už od 2%)

Dermatologica Special Cleansing gel 250ml stojí 42€ a to zloženie nie je nejako výnimočné. Rovnako pri Cremorlab Marine Algae Cleanser je plný rôznych extraktov, ktoré si z tváre aj tak zmyjete, no zaplatíte za to 23€.

Keď je krém iba drahou voňavkou

Mnoho drahých značiek svoje produkty prehnane parfumuje. Logicky idú na naše zmysly – keď nám niečo vonia, je to príjemné a máme k produktu lepší vzťah. Pravda je taká, že parfumácia v kozmetike, okrem otupenia našich zmyslov, nemá absolútne žiaden význam. V poslednej dobe sa kozmetickým svetom ženie iniciatíva kozmetiku neparfumovať. Pridané vône totiž môžu byť skvelým iritantom a ak s ním nemáte problém hneď, môže sa reakcia objaviť časom. Máte teraz svoj obľúbený krém vyhodiť do koša iba pre to, že ste v zložení našli parfum? Iste nie. Ak vám krém vyhovuje, používajte ho naďalej. Slovo parfum v INCI liste totiž nie vždy musí znamenať, že výrobca použil dodatočné vône. Môže označovať aj konzervant či nejakú špecifickú látku, ktorú výrobca zakamufloval pod slovo “parfum” aby nikto neokopíroval jeho formuláciu. Problém však nastáva vtedy, ak produkt naozaj neobsahuje nič zaujímavé okrem emolientov, silikónov, konzervantov a vy platíte iba za navoňaný produkt.

Parfum v INCI:

L’Oréal Hyaluron Specialist deklaruje hydratáciu vďaka kyseline hyaluronovej, ktoré musíme medzi ostatnými zložkami riadne hľadať. Nachádza sa v strede listu, inak je krém plný emolientov a keď si pozriete koniec INCI listu, aj plný parfumov.

Patenty a výskumy nie sú lacné. No ani marketing.

Prečo sú mnohé značky, ktoré nájdeme v parfumériách, v kozmetických salónoch, tak drahé? No. Odpoveď znovu nie je tak jednoznačná. Poďme si rozobrať, čo môže všetko ovplyvňovať vyššiu cenotvorbu produktov:

  • obal
  • výskumy
  • patenty
  • netradičné zložky
  • marketing
  • cieľová skupina

Je pravda, že väčšinou luxusnejšie značky siahajú po drahších a krajších obaloch. Tie môžu byť vyrábané na mieru a všetko robené na zákazku je vždy drahšie. Plus používajú odolnejšie materiály ako sklo, porcelán. Komu záleží na tom, ako kozmetika vyzerá zvonku, tak si za estetiku musí skrátka priplatiť.

Mnohé značky sa oháňajú jedinečnými patentmi, výskumami a netradičnými zložkami, ktoré používajú. Často sú to špeciálne zložky zberané jednorožcami za mesačného svitu kdesi v himalájskych kopcoch. Rozumej ťažšie dostupné zložky, ktorých získanie niečo stojí 🙂 Potom si značka na túto zložku urobí výskum, na nie veľmi širokej zložke a nie príliš dlhú dobu, pretože to by sa všetko ešte viac predražovalo. Zistí, že väčšina skúmaných subjektov vidí za krátku dobu zlepšenie, značka beží na patentový úrad, kde si nechá svoj nový objav patentovať. Všetky tieto poznatky neskôr využije na propagáciu produktu (marketing). Nuž toto môže znieť veľmi pekne. ALE. Jeden krátkodobý výskum na malej zložke subjektov o dokonalom účinku danej zložky veľa nehovorí. Nie je to rokmi skúmaná a vedecky podložená látka, ktorá by nahradila iné aktívne látky. Nevieme, čo daná látka urobí, ak ju bude používať žena po dobu 10-20 rokov. Berte na vedomie, že všetky kozmetické firmy na svete majú prístup k všeobecne platným vedeckým záverom. Tieto firmy zarábajú predovšetkým na marketingu a nie na objavoch, ktoré by robili pre dobro celej spoločnosti – to robia najmä nezávislé vedecké pracoviská.

Medzi posledný faktor patrí cieľová skupina. Viete, koľko stojí kozmetická línia Georgio Armani? Je zrejmé, že značka si dala záležať, aby jej produkty kupovali klienti ich odevnej divízie, ktorí si potrpia na luxus. A je im úplne jedno, že zložky krému za 400$ by iste našli aj u inej značky za 20$ 🙂 Niekedy si jednoducho ľudia lacnejšie nebudú kupovať, lebo veria, že čo je drahšie a značkové, je aj lepšie. Ak do tejto skupiny nepatríte, gratulujem vám, práve ste ušetrili 380$ na jednom kréme :))

Kiehl’s sérum stojí 55€, v zložení sa na prvých priečkach nachádza voda, silikón, glycerín, alkohol denát až na piatom mieste sa nachádza Hamamelis Virginiana (Witch Hazel). Za konzervantami nájdeme mnoho extraktov, ktoré sú síce fajn, no ani zďaleka nie tak účinné, ako iné aktívne látky.

Keď je očný krém iba drahším krémom na tvár

Vedeli ste o tom, že očný krém možno vôbec nepotrebujete? Dôvod prečo, sa ukrýva práve v zložení. Mnohé očné krémy, ktoré slúžia na hydratáciu či ako prevencia pred vráskami (rozumej anti-age), sa totiž svojim zložením od svojich súrodencov ako sérum či krém na tvár, až tak nelíšia. Veď si to zoberme aj logicky – aké iné látky, by už len do toho očného krému dali? Veď ak je niečo dobré a účinné, tak to bude fungovať rovnako na líce, čelo, nos či oblasť očí. Azda najmarkantnejším rozdielom medzi nimi býva to, že krémy na oči zvyknú byť neparfumované. Ak nabudúce budete zvažovať kúpu očného krému, možno skúste tieto financie alokovať na lepšie sérum, ktoré si budete nanášať aj na očnicovú kosť. Prečítajte si viac v mojom článku o očných krémoch.

Perfektné porovnanie produktov Neutrogena z rady Hydro boost. Tučným sú zvýraznené rovnaké zložky očného krému a krému na tvár.

Ktoré zložky teda vo svojej kozmetike hľadať?

Tieto zložky sú známe ako účinné, majú za sebou výskumy a mnohé vám predpíše aj dermatológ na rôzne kožné problémy. Otázka je však koncentrácia – aby ste rozoznali, či je aktívna látka použitá v produkte naozaj účinná, sledujte jej koncentráciu, postavenie v INCI liste, či sa nachádza pred konzervantmi a podobne.

Aktívne látky:
Vitamín A (retinol, retinyl, tretinoin..)
Niacinamid (vitamín B)
Vitamín C (kyselina L-askorbová)
AHA kyseliny (kys.glykolová, mliečna, citrónová, mandľová, jablčná..)
BHA kyselina (kyselina salicylová)
Kyselina hyalurónová
Kyselina azealová
Peptidy
Ceramidy
SPF (zinc oxide, titanium dioxide, avobenzone, oxybenzone)

Podobné články

1 Comment

  1. Ďakujem za skvelý článok, ktorý je tu pekný

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.