Cestovanie Lifestyle

Advent v Berlíne

Nedávno som sa vrátila z adventného Berlína a spísala som, čo všetko sa dá v tomto veľkomeste stihnúť za víkend.

UBYTOVANIE A CESTA

Kvôli zlým leteckým časom linky Ryanair z Bratislavy sme leteli Air Berlin z Viedne aby sme boli v piatok o 8 ráno už v Berlíne a odchádzali v nedeľu o 17. Letenka stála 130Eur bez veľkej batožiny, keďže na víkend stačí kufor do príručnej. Bývali sme v Kaiser Hotel za 70Eur na dve noci. Hotel zariadený tak štandartne, na prespatie stačí. Raňajky boli v cene a celkom dobrý výber, napríklad aj biele jogurty a musli. Výhodou bola lokalita hotela, v blízkosti zastávky metra odkiaľ to bolo asi 13 zástaviek priamou linkou na Alexander platz. Celkovo sme sa odtiaľto veľmi ľahko všade dostali. Pri hoteli sa nachádza niekoľo bistier, reštaurácii, potraviny a dokonca aj bio potraviny. Mimochodom toalety sú všade platené aj v obchodom centre, väčšinou si pýtajú 0,50Eur až 1Eur. V službách všetci hovoria anglicky, človek si poriadne ani neprecvičil nemčinu, lebo už keď som na nich niečo koktala okamžite prešli do angličtiny :DV blízkosti hotela sa oplatí navštíviť indickú reštauráciu Chenab (ak vám samozrejme táto kuchyňa chutí). Jedlá nenormálne dobré, porice obrovské, ceny normálne. Z nápojov odporúčam indický čaj Jogi Te (čierny korenistý čaj s mliekom). Na prvej fotke kuracia Tikka Masala, na druhej fotke kuracie v pistáciovej omáčke s mandľami, ryža, cesnakový chlebík, šalát.
indická reštaurácia berlín jedlo indická reštaurácia jedlo berlín

ČO SA OPLATÍ VIDIEŤ

Najväčšie zaujímavosti sú v centre na jednej kope a ak sa chcete trochu prejsť a vidieť skutočne všetko, oplatí sa zaplatiť si lístok na Sightseeing bus. Chodí ich niekoľko od rôznych firiem, zastávky majú dosť často a funguje to tak, že si zaplatíte lístok trebárs na deň alebo na dva, nasadnete, vystúpite, kde chcete a potom zase nastúpite kedy a kde chcete. Autobusy majú živého sprievodcu alebo elektronického, ku ktorému dostanete sluchátka. My sme platili 12Eur na osobu na 24hodín.

PAMIATKY

Asi najikonickejšou pamiatkom a monumentom je Branderburská brána, ktorá bola postavené v roku 1734 ako colná brána v opevnení Berlína. Ku koncu druhej svetovej vojny bola zničená a v 50tych rokoch po prvý krát zrekonštruovaná. Počas existencie berlínskeho múru sa nachádzala v hraničnom pásme a nebola prístupná. Od brány sa ťahajú dve známe dlhé ulice Unter den Linden (pod lipami) a Strasse des 17.juni (ulica 17teho júna). Druhá vedie ku kruhovému objazdu, na ktorom stojí Gorsser Stern (Victory Column) ako symbol výhry v Dánsko-Pruskej vojne.

 Branderburská brána berlín advent

Na Alexanderplatz stojí majestátna televízna veža Fernsehturm s reštauráciou a výhliadkou vo výške 368 metrov aj s anténou. Výhliadka je vo výške 204 metrov. Na vežu vedú dva výťahy, ktoré vyjdú hore za 40 sekúnd. Cena lístka je 13Eur ak prídete, postojíte si v rade a počkáte než budete na rade na výhliadku. Ak si chcete zaplatiť presný čas vopred, stojí to 19,50Eur. Pred vstupom do areálu prejdete jednou kontrolou a pred vstupom do víťahov druhou s detektorom kovov. Mamina tu bola v roku 2012 a vravela, že nič takéto nepodstupovali. Nuž svet sa mení..

V rámci čakania na vstup na výhliadku sme si krátili čas v kaviarni LaLuna pod vežou. Povznášali sme sa nad originalitou v podávaní keksíkov – maličkých zmrzliniek. Niečo tak rozkošné som asi ešte nevidela 😀 a k čaju podávali hnedý cukor na paličke ako lízatko. No geniálne! Určite odporúčam Chai Latte, okrem iného tu podávali mega veľké kusy zákuskov, ktoré sme však vynechali.

Povedala by som, že povinnou zastávkou je berlínsky múr. Je možné ho vidieť na niekoľkých miestach, no nie je ich veľa. Ľudia boli tak šťastní, že múr padol, že ho chceli zničiť a preto sa z neho zachovalo málo. Najdlhšia a najikonickejšia trasa je Berliner Mauer East Side gallery v dĺžke 1316m, ktorá sa nachádza mimo centra a treba sa k nej previesť dopravou. Galéria pozostáva z 105 malieb umelcami z celého sveta. Ľudia tieto maľby vážne poškodili kreslením a odškrabkávaním z múru. Preto v roku 2009 všetky maľby rekonštruovali a oplotili ich.

berlínsky múr trabant berliner mauer east side gallery
Realita Berlína: všade žeriavy. Ďalšia fotka je šlapací bar 🙂
Holocaust memorial sa nachádza asi 5 minút chôdze od Branderburgskej brány. Na ploche 19 000m2 sa nachádzajú betónové kvádre symbolizujúce hroby. Ako kráčate smerom do stredu, zem sa zvažuje dolu a vy sa ocitnete v bludisku betónov vysokých aj 3 metre. Pod  pamätníkom v zemi sa nachádza múzeum, ktoré zobrazuje celý priebeh holokaustu, so vstupom zadarmo. Sama som bola prekvapená niektorými tragickými skutočnosťami, o ktorých som predtým netušila. Pozeráte sa na reálne fotky obetí, smrti, tragédie. Jedna miestnosť je dedikovaná príbehom celým židovským rodinám, o ktorých sa podarilo zozbierať informácie. Písalo sa tam aj o jednej rodine z okolia Nitry. Na začiatku múzea je na stene napísaný jeden silný výrok: nikdy nehovor, že sa to nemôže stať znovu, pretože sa to už raz stalo.

berlin holocaust memorial
Checkpoint Charlie bol hraničný priechod medzi sovietskym zväzom a americkou časťou. Je veľmi známy vďaka historickým fotografiám, kde stoja oproti sebe tanky sovietskeho zväzu a americké. Taktiež sa často spomína a ukazuje v historických špionážnych filmoch (napríklad aj Bridge of spies). Za poplatok 3Eur sa môžete nechať odfotiť s americkými vojakmi 🙂
checkpoint charlie berlín checkpoint charlie advent vianoce berlin

MÚZEÁ, VÝSTAVY, ZOO

Berlín je známy výberom múzei, ktoré sa nachádzajú na tzv. Musemsinsel (ostrov múzei), kde nájdete technické múzeum, egyptské múzeum, historické múzeum, umenie a dizajn a mnoho iného. My sme z týchto nestihli ani jedno, to by sme potrebovali ďalšie tri dni 🙂
V meste sa nachádza aj obrovská Zoo, v rámci ktorej je vybudovnaé aj Aquárium so žraločím tunelom. Tu je toho neúrekom čo vidieť, takže si viem predstaviť, že takáto návšteva zaberie aj pol dňa.

Berlín ako trojmiliónové mesto ponúka rôzne kultúrne možnosti a príležitosti vo forme výstav, koncertov, vernisáží. My sme navštívili Madam Tussauds, v ktorej zrovna bola výstava všetkých Bondov, ktorí boli fakt dobre spravení a taktiež Star Wars. Lístok stál 23,50Eur. Páčilo sa mi, že múzeum bolo interaktívne, bolo povolené sa fotiť, dotýkať sa sôch či hrať na hudobné nástroje. Ja som si takto zahrala s Tylor Swift na super rozladené bicie 😀

Múzeum DDR sa nachádza pri rieke Spree oproti Berlínskej Katedrále. Je plné interaktívnych aktivít, môžete si tu zajazdiť na trabante, odpočúvať byt či vyskúšať si vtedajšie outfity.

ddr múzeum berlín

VIANOČNÉ TRHY

Samozrejme, dostanem sa aj k tomu najzaujímavejšiemu počas adventu. Vianočné trhy sú v Berlíne skoro na každom menšom námestí a čo je ešte lepšie, že aj napriek tomu, že sa ponuka nápojov a jedál opakuje, na každom sme našli niečo, čo inde nebolo. Takto sme objavili šúlance s kyslou kapustou za 4Eur, kebab v obrovskom pita chlebe za 6Eur či pirohy plnené hríbmi za 5Eur. Z nápojov to bolo varené víno s príchuťou čerešne, šípok, brusníc a malín, varené víno s vanilkou či varené víno s mandľami a hrozienkami. Ceny s pohybujú okolo 3,50Eur za nápoj + samozrejme záloha za šálku.

vianočné trhy berlín advent
Mám už takto v zbierke ďalšie mesto počas adventu po našej Bratislave, Budapešti, Viedni. Musím dať ešte Prahu a rada by som videla aj Krakow 🙂 Ktoré mesto ste počas adventu navštívili vy?

Podobné články

4 komentáre

 1. Vyzerá to tam super!:) My sme boli s priateľom iba vo Viedni:)

  Saja Frey blog

  1. Phillip Roberts hovorí:

   afdadfasdfasdfasdfasdfasdf

 2. mamina hovorí:

  Krása….čo navštívime nabudúce?

  1. Drew hovorí:

   Krakow alebo to Miláno 🙂

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.