Fashion

Ako čítať recenzie?

V poslednej dobe vyšiel na povrch škandál s kozmetickou značkou Sunday Riley, ktorej zamestnanci samy písali kladné recenzie na Sephora.com. Išli na to tak sofistikovane, že mali nainštalovaný software, ktorý nemohol vypátrať IP adresu, z ktorej bola recenzia podaná. Šokujúce? Pre mňa ani nie. Viem, že recenzie na eshopoch nemusia byť pravdivé, často sú tie recenzie od známych či samotného eshopu. Sephora najhoršie recenzie ukazuje niekde úplne v zabudnutí na spodku, kam sa už nikto nedočíta. Ja mám skúsenosť s tým, že mi jeden kozmetický slovenský eshop vymazal negatívne recenzie na palety tieňov. Odkiaľ čerpáte inšpiráciu na nákupy vy? Počula som, že mnoho žien si kúpi krém na základe reklamy v časopise (budem sa motať okolo kozmetiky, keďže je to mne blízka téma). Uff, vy ste nevedeli, že krém v danom článku je reklama? Nuž a prečo by časopis mal nezištne robiť reklamu produktu len tak? Nie len fotka Cary Delevingne so špirálou Maybelline je reklama ale aj výber produktov v článku je platenou reklamou. Problémom sú však aj diskusné fóra, kde nikdy nevieme, kto píše na druhej strane – môže to byť obchodný zástupca danej značky či zamestnanec nejakého eshopu. Toto riziko je podľa mňa menšie, ak chodíte na nejaké fórum roky, určite už poznáte nákupné návyky niektorých členov. Opatrnosti však nikdy nie je dosť a preto netreba zaslepene veriť každému dobrému odporúčaniu. No a potom je tu moja kategória a to blogeri, celebrity či influenceri (nazvite si to ako chcete). Mnohé blogerky pozitívne ospevujú každý produkt a pri neregulovanom označovaní spoluprác nie je isté, či to nehovoria len preto, že to mali za honorár v zmluve. Ak nejakú blogeku sledujete dlho, tiež pravdepodobne poznáte jej nákupné návyky a možno vám to pomôže rozpoznať, kedy sa jedná o honorovanú spoluprácu. Táto téma je veľmi obšírna, možno sa jej niekedy povenujem do detailov. Som však zásadne proti tomu, aby niekto platil honorár iba za pozitívny názor. Na druhej strane chápem klienta, pretože nikto nebude chcieť míňať svoje financie na negatívnu recenziu. Ja v tomto volím kompromis – ak sa mi produkt páči, dohodneme sa na honoráre, ak nie, recenziu/video nepublikujem a vzdám sa honoráru.

Komu teda veriť? Možno vás to prekvapí, no najlepšie svojmu úsudku. Pri kozmetike najlepšie poznáte svoju pleť, svoje mihalnice či pery. Preto ak niekto odporúča špirálu s kefkou, ktorá vám v minulosti nesedela, má zmysel skúšať to len pre to, že má daná špirála super hodnotenie? Ak nejaký produkt chcete, najlepšie urobíte ak si pozriete niekoľko recenzii a vyvodíte z toho výsledok, ktorý bude kompatibilný s vašimi požiadavkami. Je chybou pozrieť si jednu video recenziu makeupu, potom ho kúpiť a ak vám nebude fungovať, zhodíte danú youtuberku, že a) klame b) je zaplatená. Veď výsledok ovplyvňuje toľko faktorov: váš typ pleti versus pleť blogerky, akú bázu ste použili, aký krém ste použili, či ste medzi krémom a makeupom urobili dostatočný odstup, aké je vonku ročné obdobie a aktuálny stav vašej pleti.. wow mám pokračovať? 😀 Pri nákupoch sa nenechajte obalamutiť a vždy používaje hlavu. Asi toľko si odneste z tohto článku 🙂

bonprix sukňa lujzamarko hruška postava pear shaped curvy model blogger tlmené leto drew drews beauty bonprix sukňa lujzamarko hruška postava pear shaped curvy model blogger tlmené leto bmw 1 coupe drew drews beauty bonprix sukňa lujzamarko hruška postava pear shaped curvy model blogger tlmené leto drew drews beauty bonprix sukňa lujzamarko hruška postava pear shaped curvy model blogger tlmené leto drew drews beauty

Top: Bonprix; veľkosť 36/38
Sukňa: nk2dress
Lodičky: casnatopanky.sk
Náušnice: LujzaMarko
Fotila: Evka Novanská

Podobné články

6 komentárov

 1. Musím naprosto souhlasit. Asi rok zpátky jsme vydávala článek s podobným tématem. Často vidím (a to tak, že to opravdu bije do očí) že je recenze psaná kladně jen proto, že člověk něco dostal zadarmo přesně jak píšeš. Ale proč chválit něco co mi nevyhovuje jen proto, že jsem to dostala zadarmo abych to co mi nevyhovuje mohla dostat zadarmo znova? Já jsem měla spolupráce všeho všudy asi jen 3, ale zakládám si na tom, že upřímnost je v tomhle případě na prvním místě a pokud se to komukoliv nelíbí – už to není má chyba 🙂

  MagicBeautyLife

  1. Drew hovorí:

   Tak pri bartri by mi to bolo už vyslovene jedno, čo si poviem a to si aj hovorím 🙂 A záleží aj, ako to človek podá. Ak povie, že mne tento produkt nesedí lebo mám takú a onakú pleť, ale inej pleti môže, tak sa na to nikto (ani značka) nemôže uraziť. 🙂

 2. Katarína hovorí:

  Úplne súhlasím s každým jedným slovom?Každá časom zistíme, čo nám sedí a čo nie. A to prirovnanie s kefkou od špirály je úplne výstižné?
  Mne veľmi pomáha čítať zloženie. Viem, ktoré zložky mi nevyhovujú a tak sa im vyhýbam.
  Už mám vyselektovaných blogerov, ktorí sú úprimní a na nič sa nehrajú ?
  A ďalšia vec je to, ako veľmi sa necháme ovplyvniť, či tú danú vec naozaj potrebujeme alebo nie. Často sa mi stávalo, že som kupovala, to čo som ešte nemala spotrebované a potom sa mi to len kopilo a otvorené som vyhadzovali alebo som mala otvorené všetko a aj tak to nespotrebovala. Takže všetko s rozumom ?
  Ešte na záver by som zas chcela pochváliť tvoje nádherné fotky..samá pozitívna energia, perfektný styling..och zbožňujem ich?

  1. Drew hovorí:

   Ďakujemee, Evka je superská fotografka, rada s ňou fotím 🙂

   Robíš to s rozumom, čo je super 🙂 Netreba naletieť každej reklame a pozitívnemu názoru 🙂

 3. hovorí:

  Krásny článok, súhlasím s tebou, je pravda že každému sadne niečo iné. 🙂

 4. Janka Bianka hovorí:

  Ja verím blogerkám. Mám už tie svoje, ktoré sledujem dlhšie a viem, ako píšu a či nezavádzajú len pre peniaze či produkty zdarma. Je dobré sledovať aj to, aký podtón či typ pleti daná blogerka má. Len tak naslepo už zvyčajne produkty nekupujem. No a ešte sa trochu spolieham na zloženie produktov.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.