Tento článok bude iný, ako ste u mňa doposiaľ boli zvyknutí. Keďže je blog priestorom pre vyjadrenie názorov a myšlienok, nedá mi nepodeliť sa o deň so značkou Ford na Slovakia Ringu aj napriek tomu, že to nijako nespadá do beauty či fashion sféry. No s mojou láskou k autám, som s radosťou kývla na pozvanie na školu šmyku v rámci kampane #jazdimfordprezivot. Tá je zamerná na mladých vodičov, ktorí majú vodičák od 0-5 rokov. Sú totiž na cestách veľmi odvážni, no žiaľ veľmi často nehodoví. Ford sa rozhodol dať možnosť niekoľkým desiatkam mladých vodičov vyskúšať si rizikové situácie na cestách s teóriou a praxou ako ich zvládať.

ford slovakia ring blogerka jazdimfordprezivot skola smyku fiesta

drew

ford slovakia ring blogerka jazdimfordprezivot skola smyku

ford slovakia ring blogerka jazdimfordprezivot skola smyku drew

Na Slovakia Ring sa nás zišlo niečo okolo 60 a preto nás rozdelili do menších tímov, pričom každý tím mal iný program v iný čas aby sme všetko postíhali. Som rada, že som sa lepšie spoznala s blogerkou Dankou z akademiakrasy.sk, s ktorou sme celý deň prekonávali jednotlivé úlohy. Začali sme jazdou pod stresom. Jednalo sa o klasické parkovanie a slalom medzi kužeľmi, pričom zvyšok posádky nás mal vyrušovať, kričať, vypeckovať hudbu a akoby to nestačilo, mali sme šoférovať s telefónom v ruke. U mňa je to žiaľ dosť bežná záležitosť, keď zablúdim a na rýchlo potrebujem vidieť GPS. Kedysi som šoférovala len tak, že som mobil ani nevyťahovala z kabelky a asi by som to mala začať praktizovať znovu. Ak si pozriete štatistiky za rok 2016, najviac dopravných nehôd a aj tých smrtelných bolo zapríčinených práve nevenovaním sa riadeniu, telefonovaniu a podobne.

ford mustang slovakia ring blogerka jazdimfordprezivot skola smyku danka akademiakrasy drew

ford slovakia ring blogerka jazdimfordprezivot skola smyku danka akademiakrasy drew

ford mustang slovakia ring blogerka jazdimfordprezivot skola smyku danka akademiakrasy

Skúšali sme taktiež šmyk na odtrhovej plošine, čo bola skvelá skúsenosť. Cieľom bolo znovu vycentrovať auto a nedostať hodiny. Zaujímavé, že som viac dokázala ovládať manuál a pritom sama jazdím na automate so zadným náhonom. Bola som na seba nahnevaná, že mi to nejde, no doma mi môj chlap vysvetlil, že predsa len na automat s predným náhonom treba trochu inak ukočírovať ako s tým zadným. Čiže ja som robila všetko dobre. Len v zlom aute 😀

ford mustang slovakia ring blogerka jazdimfordprezivot skola smyku fiesta drew

ford mustang slovakia ring blogerka jazdimfordprezivot skola smyku ford mustang slovakia ring blogerka jazdimfordprezivot skola smyku

Asi najväčšou atrakciou bolo skúšanie si šmyku na Mustangu. Nuž poviem vám, že mňa nejako tento 4 valcový tátoš neuchvátil. Vnútri je veľmi ťažká viditeľnosť, pretože predné okno je dosť krátke a bočné nie sú o nič väčšie. Ale ja som sa na ňom vybláznila poriadne, keďže pocitovo mi jazdenie na ňom bolo blízke – automat so zadným náhonom 🙂 Skúšali sme taktiež väčšie modely Kuga a S-Max, s ktorými sme predvádzali zabrzdenie na vode či vyhýbanie sa prekážkam z kopca.

ford slovakia ring blogerka jazdimfordprezivot skola smyku kuga

ford slovakia ring blogerka jazdimfordprezivot skola smyku kuga

ford slovakia ring blogerka jazdimfordprezivot skola smyku kuga

Veľmi ma mrzelo, že sme si nemohli zašoférovať 8 valcový Mustang cabriolet s 350 koňmi či Ford Fiesta RS s rovnakou silou. V týchto vozidlách nás povozili chlapi z Fordu a poviem vám, že nič pre slabé povahy 🙂 Jednou z posledných akčných atrakcii bolo skúšanie driftu. Nerozumiem síce, prečo na to dedikovali auto s predným náhonom, ktoré malo na zadných kolesách návleky znižujúce trakciu.  Žiaľ táto disciplína nešla nikomu, aj keď sme si s Dankou vraveli, že šak na snehu sme obe už driftovali a že toto dáme. Nejako sme vždy prepískli moment driftu a vždy sme chytili hodiny. Hanbila som sa ako nikdy a vedela, že za toto ma môj chlap veru nepochváli 😀 nuž ale kto bude platiť 500eurové pneumatiky, ak si to chce človek skúšať na vlasntom aute??

ford mustang slovakia ring blogerka jazdimfordprezivot skola smyku

ford slovakia ring blogerka jazdimfordprezivot skola smyku focus rs

ford slovakia ring blogerka jazdimfordprezivot skola smyku focus rs

ford slovakia ring blogerka jazdimfordprezivot skola smyku focus rs drew

Každopádne.. aj keď bol tento deň skvelý a zábavný netreba zabúdať na jednu vec. Auto nie je sranda a stále v štatistikách figuruje ako najviac nehodové zo všetkých dopravných prostriedkov. Ak si chcete skúšať srandičky, robte tak na parkovisku pri Tescu počas sviatkov či nedele, ale nemusíte skúšať myšičkovať či nebezpečne predbiehať na cestách a ohrozovať tak aj ostatných. Odporúčam si prečítať štatistiky od Dopravnej polície, ktoré sú veľmi dobre spracované.

ford mustang slovakia ring blogerka jazdimfordprezivot skola smyku

ford mustang slovakia ring blogerka jazdimfordprezivot skola smyku

jazdimfordprezivot ford blogerka blog blubery ruksak tikoki tenisky dnesnosim

ronie spevacka mustang ford jazdimfordprezivot slovakia ring

Celý večer zakončila speváčka Ronie, ktorá nám spríjemnila chvíle svojou hudbou pri večeri 🙂
Môj outfit:
Top/šaty: Sammydress; veľkosť M; 8Eur
Nohavice: Sylverro; veľkosť L
Tenisky: TiKoki; veľkosť 39; 56Eur
Ruksak: Blubery

Aký je váš názor na správne jazdenie v aute? Skúšali ste niekedy školu šmyku?