Beauty Starostlivosť o pleť

Retinol náš každodenný

Retinol náš každodenný daj nám dnes.. Ak ste za posledné roky nespali v jaskyni, slovo retinol ste iste niekde aspoň kútikom ucha či oka zachytili. V poslednej dobe sa o skincare hovorí všade, o starostlivosť o pleť sa začínajú zaujímať aj tí, ktorí ju doposiaľ ignorovali a pohŕdali akýmikoľvek krémikom na ksicht. Prečo je teda retinol tak zaujímavý a mali by ste ho vo svojej rutine chcieť mať?

Čo to je?

Po správnosti by sme mali hovoriť o retinoidoch, no ľudovo sa zaužívalo hovoriť im retinoly. Retinoidy totiž predstavujú celú skupinu derivátov vitamínu A, o ktorých sa dočítate nižšie.

Retinoid je jediná látka, ktorá naozaj môže niesť názov anti-age, pretože je DOKÁZANÉ, že skutočne funguje na bunkovej úrovni. Tretinoín bol objavený v roku 1960 ako liečivo na akné. Pri jeho testoch však ľudia vykazovali hladšiu pokožku s jemnejšími vráskami, čo vzbudilo medzi vedcami obrovský záujem. Látka sa preto študovala a testovala ďalej, až ju americká organizácia FDA, ktorá povoľuje predaj potravín, liekov a kozmetiky v USA, označila za anti-age látku. Do dnešného dňa je tretinoín jedinou anti-age látkou, ktorú FDA eviduje.

Približne po 25tom roku života nám klesá produkcia kolagénu. Vitamín A po aplikácii na kožu povzbudzuje bunky k tomu, aby sa rýchlejšie obnovovali, čím stimuluje tvorbu kolagénu. Pri pravidelnom používaní zlepšuje štruktúru a vzhľad pokožky.

Retinol:
– zvyšuje produkciu kolagénu
– čistí póry
– reguluje tvorbu mazu
– lieči zápalové ochorenia kože (akné, psoriáza..)
– zlepšuje textúru pleti
– je účinný na hyperpigmentácie
– zjemňuje vrásky

Pre koho je?

Pre všetkých. O retinoloch panuje akýsi mýtus, že je len pre ľudí po 30tke. Tým, že sme si už povedali, ako vznikol a že na túto látku naozaj existujú dlhodobé a relevantné výskumy, vieme, že je aj pre pubertiakov trpiacich silným akné. Retinoidy môžete používať, aj keď máte atopický ekzém, seboreu, psoriázu, rosaceu, vitiligo a ďalšie kožné choroby. Pri výbere produktu zohľadňujte to, na aký účel ho chcete používať – na akné či ako prevenciu pred vráskami a či ste doposiaľ niečo s retinolom používali.

Ako si vybrať retinol?

Retinoidy delíme podľa sily (typ a %), ale ich výsledný účinok záleží od spracovania konkrétneho produktu. Rozdiely sú individuálne jednak medzi značkami, no i v jednotlivých formuláciách tej istej značky, čo znamená, 0,5% retinol od danej značky môže byť silnejší než 1% retinol od inej značky. No môže sa stať, že tento rozdiel je badateľný aj pri produktoch rovnakej značky.

Retinol rozdeľujeme:

 1. TRETINOIN (kyselina retinová)
  a) ADAPALENE
  b) ISOTRETINOIN
  c) GRANACTIVE RETINOID (Hydroxypinacolone Retinoate /HPR/)
  d) RETINYL RETINOATE
 2. RETINOL
 3. RETINALDEHYDE (retinal)
 4. RETINYL ESTERS (retinyl palmitate, retinyl propionate, retinyl acetate a retinyl linoleate)
 1. Najlepší a najsilnejší je TRETINOIN (kyselina retinová). Je to aktívna molekula, ktorú dokážu naše bunky okamžite rozpoznať a pracovať s ňou. Je najefektívnejší, no jeho užívanie sprevádzajú negatívne účinky popísané nižšie. Je označený za liečivo a preto sa dá zohnať iba v niektorých krajinách na predpis a v iných je voľno predajný (ako Dubaj, Egypt, Španielsko, Thajsko..). Normalizuje proces obnovy pokožky, je dobrý ako prevencia pred vráskami, hojí jazvy po akné, zosvetľuje pigmentácie, dobrý na pokožku poškodenú slnkom a je super na liečbu akné.

Produkty s tretinoinom:
Acretin 0.05% Tretinoin Cream
Valeant Pharmaceuticals Retin-A
Retirides
Renova
Tretin-X
..a mnoho iných

a) ADAPALENE alebo po našom adapalén je treťou generáciou syntetických retinoidov a na jeho účinnosť nepotrebuje žiadnu konverziu. Technicky to nie je kyselina retinová, no pracuje na bunkovej úrovni podobne ako tretinoín a je k nemu dostatočne veľa výskumov, že je efektívny a účinný. Je zameraný najmä na liečbu akné. Je o niečo menej iritujúci než tretinoin, no stále môže pokožku vysušovať, štipkať a spôsobovať začervenanie. V USA je už dostupný aj voľno predajne, u nás len na predpis (Differin).

Produkty s adapalénom:
Differin Adapalene Gel 0.1% (u nás na predpis, v USA voľnopredajný)
AcneFree Adapalene Gel (dostupný v USA)
ProactivMD Adapalene Gel 0.1% (dostupný v USA)
La Roche-Posay Effaclar Adapalene Gel 0.1% Acne Treatment (dostupný v USA)

b) ISOTRETINOIN je formou vitamínu A, ktorý sa užíva orálne. Sú to tabletky, ktoré vám predpíše lekár na skutočne silné akné. Isotretinoin sa NESMIE užívať v tehotenstve, tu boli zistené veľmi nepriaznivé výsledky vzhľadom na vývoj plodu.

Produkty s isotretinoinom:
Isotretinoin Actavis
Accutane
Roaccutane

Keďže najsilnejší kaliber so sebou nesie negatívne vedľajšie účinky a je ťažko dostupný, vedci neustále pracujú na objavení nových foriem retinoidov, ktoré by boli rovnako účinné, no nespôsobovali rôzne iritácie a ktoré by boli schopné preniknúť na miesto účinku čo najefektívnejšie. Medzi nové formy patria syntetické verzie vitamínu A novej generácie. Tieto zatiaľ nevykazujú negatívne vedľajšie účinky, no vzhľadom na ich krátku minulosť na kozmetickom trhu, nie sú podložené takými výskumami ako klasické retinoidy, čím sa nevie zaručiť ich účinnosť. Zaradila som ich však pod tretinoin, keďže podľa výskumov, by mali byť rovnako silné a účinné, ako táto kozmetická superstar.

c) Čo to je GRANACTIVE RETINOID alebo Hydroxypinacolone Retinoate /HPR/? Je pokročilou formou retinoidu, je esterom kyseliny retinovej. To znamená, že sa na ňu nemusí konvertovať a naše telo ju automaticky rozpozná ako bežnú kyselinu retinovú. Napriek tomu je k pokožke jemná a nespôsobuje iritácie. Avšak, nemá za sebou dlhodobo podložený výskum, aby sme HPR naozaj oslavovali ako jemnú náhradu za tretinoin 🙂

Produkty s HPR:
The Ordinary Granactive Retinoid 5% in Squalane
Garden of Wisdom Granactive Retinoid 5% Serum
The Chemistry Brand Retin-Oil Body Oil 
Dermalogica MultiVitamin Power Serum (Retinyl Palmitate, Hydroxypinacolone Retinoate)

d) RETINYL RETINOÁT je druhou zaujímavou a novou formovou vitamínu A. Je akoby dcérou kyseliny retinovej a retinolu, túto molekulu vynašli vedci v Kórei. Podľa štúdie z roku 2010, vykazuje lepšie účinky ako retinol pričom je k pokožke jemný, bez iritácie. Je fotostabilný, čo znamená, že je vhodný aj na denné používanie.

Produkty s retinylom retionátom:
VERSO Super Facial Serum
it Cosmetics Bye Bye Redness Calming Moisturiser
Medik8 R-Retionate Youth Activating Cream

 1. Druhý najlepší je RETINAL (retinaldehyde), pretože mu stačí iba jedna konverzia na kys.retinovú. Oproti retinolu je jeho konverzia 11x rýchlejšia. Je veľmi dobrý na slnkom poškodenú pokožku, spevňuje, dodáva pokožke elasticitu a zjemňuje vrásky. Je antibakteriálny a teda vhodný aj na liečbu akné.

Produkty s retinalom:
Geek&Gorgeous A-Game 5 (Retinal 0.05%)
Geek&Gorgeous A-Game 10 (Retinal 0.1%)
Olival Profesionálne sérum RA (Retinaldehyde 0.1%)
Medik8 Crystal Retinal 3 (Retinal 0.03%)
AVENE A-Oxitive Nočný peelingový krém prvé vrásky
SkinTra Liquid Happiness Sérum s 0,3% retinalom na pleť a pod oči (0,3% retinaldehyd)

 1. Tretí je RETINOL, ktorý potrebuje 2 konverzie na kys.retinovú, je 10-20x menej potentný než kys.retinová. Je stále účinný, len jeho účinok bude viditeľný za dlhšiu dobu používania, nemal by mať negatívne vedľajšie účinky ako suchosť pokožky, iritácia, čo je vysoko pravdepodobné pri tretinoine. Je veľmi obľúbený a široko zastúpený v rôznych produktoch, od lacných po drahé. Väčšinou sa používa koncentrácia od 0.1-1%.

  Produkty s retinolom:
  La Roche-Posay Retinol 0.3% + Vitamin B3 Serum (Retinol, Retinyl Palmitate)
  La Roche-Posay Redermic [R] (Retinol, Retinyl Linoleate)
  Clinique Fresh Pressed Overnight Booster with Retinol (0.3% Retinol)
  L´Oréal Revitalift Laser Pure Retinol (0.2% Retinol)
  The Inkey List Retinol Serum (Retinol 0.05%, Hydroxypinacolone Retinoate 0.05%)
  The Ordinary Retinol Serum 0.2% in Squalane
  Revolution Skincare’s 0.5% Retinol Super Serum
  Paula’s Choice 1% Retinol Booster
  Paula’s Choice CLINICAL 1% Retinol Treatment
  Neostrata Retinol Repair Complex (0.5% retinol)
  Indeed Labs Retinol Reface Retinol Skin Resurfacer (Retinol, Hydroxypinacolone Retinoate)
  Face Theory Regenacalm serum pro
  NATUREKIND Intensive Repair Retinol Cream (3% Retinol/RETINOL ENCAPSULATION)
  Elizavecca Milky Piggy EGF Elastic Retinol Cream
 1. Štvrtý, ktorý je slabší (čo neznamená, že neúčinný), vhodný pre začiatočníkov, pre citlivú pleť alebo na každodenné používanie, sú ESTERY RETINOLOV (retinyl palmitate, retinyl propionate, retinyl acetate a retinyl linoleate). Tieto sú asi najširšie používané, keďže sú lacné a neiritujúce. Ich účinok závisí od celkového zloženia produktu a z esterov vykazuje zatiaľ najlepšie účinky retinyl propionate, ktorý je schopný zjemňovať vrásky a pigmentácie. Druhý je retinyl palmitate, ktorý je dobrý na spevnenie pokožky a obnovuje slnkom poškodenú pleť. Najslabšie sú retinyl acetate a retinyl linoleate a tieto fungujú dobre iba ak sú naformulované s iným druhom retinolov.

  Produkty s retinolovými estermi:
  A313 Vitamin A Retinol Cream (retinyl propionate, retinyl palmitate, retinyl acetate)
  Olival Vitamínové sérum R² (retinyl palmitate)
  Merumaya Retinol Resurfacing Treatment (retinyl palmitate)
  Beauté Pacifique Defy Damage Skin Repair Serum (retinyl palmitate, retinyl acetate)
  Beauté Pacifique Super3 Booster Vitamin A Anti-Wrincle Night Booster (retinyl palmitate, retinyl acetate)
  COSRX Real Fit Retinol Serum

Ako sa používa?

Ak vám lekár predpísal nejakú formu retinolu na akné a máte od neho odporúčanie na používanie, riaďte sa samozrejme tým. V prípade, že túto látku chcete začať používať na spomalenie starnutia pokožky či na občasné akné, platí nasledovné:

Retinol môže a nemusí mať vedľajšie účinky. Všetko závisí od danej látky, ktorá je použitá a od ostatných zložiek, ktoré sú s retinolom naformulované (môžu byť viac hydratačné, upokojujúce alebo nič z toho). Preto je istota gulomet a odporúča sa začať postupne, ak ste doposiaľ túto látku nemali zastúpenú vo vašej rutine.

Mnohé formy vitamínu A sú fotosenzitívne (adapalén napríklad nie je a je možné ho používať aj ráno). Čo to znamená? Že na svetle (to znamená aj keď je pod mrakom či prší), strácajú účinok. Je preto odporúčané ich používať večer a ráno podporiť jeho účinok produktom s ochranným faktorom (SPF). Ak používate SPF, retinoidy môžete mať v rutine celý rok, aj v lete 🙂

Odporúčania na používanie:
– začnite najslabšími formami derivátov vitamínu A ako retinyl palmitate, retinyl retinoát, retinyl propionát, hydroxypinakolon retinoát (HPR)..
– dávkujte tento produkt do rutiny postupne
– zo začiatku určite nepoužívajte v jeden deň (a v jednej rutine) s retinolom exfoliačné kyseliny či iné druhy pílingov
– retinoidy aplikujte vždy na suchú pleť
– ráno používajte krém s ochranným faktorom (SPF)
– pri dávke stačí veľkosť hrášku
– nechoďte zo začiatku zbytočne do veľkých koncentrácii. V štúdii z roku 1995 porovnávali 0,1% a 0,025% tretinoin a prišli na to, že výsledky na pleti sú takmer rovnaké, no negatívne účinky mal ten 0,1% oveľa horšie. Radšej používate slabšiu koncentráciu a pravidelne, dlhodobo.
– krém môžete použiť aj pred retinoidom (dobré pre citlivú pleť, začiatočníkov) – záleží na tom, čo vám je príjemnejšie, vždy však dbajte na úplné vstrebanie každého produktu. Retinoidy sú rozpustné v tukoch a k pokožke sa dostanú.
– ak vaše očné a ústne okolie reaguje citlivejšie než ostatné partie, retinoid aplikujte na túto časť tváre menej často
– pozor pri aplikovaní retinoidov na krk, tam je pokožka na túto látku veľmi citlivá. Skúste na krk používať slabšie deriváty retinoidov, prípadne nejaký silnejší miešať s obyčajným krémom

Začíname..
Na začiatok zvoľte jednu z najbežnejších a najslabších foriem vitamínu A a to retinyl palmitát (retinyl palmitate). Je najlacnejšou ingredienciou spomedzi všetkých foriem vitamínu A. Nájdete ho v bežne dostupných produktoch z drogérie, keďže je určený pre bežný spotrebiteľský trh. Väčšinou tieto produkty neuvádzajú jeho koncentráciu, no je predpoklad, že ho miešajú do produktov v malom množstve. To znamená dve veci: iritácia pleti je vysoko nepravdepodobná, no tým pádom netreba od neho očakávať ani zázraky v spomalení starnutia či hojenia akné. Tento produkt zaraďte do rutiny najprv 1x do týždňa. Ak po dvoch týždňoch nezbadáte žiadne negatívne vedľajšie účinky, skúste ho aplikovať 2-3x do týždňa a znovu počkať aspoň 2 týždne, či sa niečo udeje. V prípade, že pleť produkt toleruje, skúste ho používať každý deň. Takto by som pokračovala do minutia balenia.

Pre pokročilých
Máte za sebou už nejaké skúsenosti s retinolovými produktmi a chcete ich zaradiť do rutiny viac alebo silnejšie? V poriadku. Pokojne by som pokračovala s produktom, ktorý obsahuje estery retinolu, a používala ho 6x do týždňa. Na siedmy deň by som si vyčlenila nejakú silnejšiu formu vitamínu A – retinol, retinal, adapalén či tretinoín. Ten by som aplikovala na vyčistenú pleť a zakončila rutinu krémom. Retinol by som nechala „pôsobiť“ v pleti aspoň 30 minút, než by som naniesla krém. Takúto rutinu majte pokojne aj x rokov, pri retinoloch sa nie je kam ponáhľať 🙂

Pre zrelú pleť
Retinoly považujem za jedinú látku, kde by som jeho koncentráciu zvažovala v závislosti o veku. Zatiaľ čo si myslím, že s touto látkou sa môže začať kedykoľvek, považujem za zbytočné dávať si v 30tke každý deň najsilnejšie formy tretinoínu. Potom príde 40tka, vy začnete mať pocit, že už tá koncentrácia neúčinkuje, lebo starnutie zastaviť nevieme, vieme ho iba spomaliť, a teraz čo? Retinoly účinkujú dlhodobo a postupne. Ak ste v 30tke začali s predošlým postupom a používate 1x do týždňa niečo silnejšie, pokojne to tak robte aj 5 rokov než urobíte zmenu. Tá môže byť v používaní rovnakého produktu len častejšie do týždňa alebo budete pokračovať 1x, no zvolíte vyššiu koncentráciu vitamínu A. Tu už môžete experimentovať aj s exfoliáciou a retinolom v jednej rutine. Niektorej, a najmä navyknutej koži na retinol, táto kombinácia nemusí robiť žiadnu šarapatu.

ZAUJÍMAVOSŤ

Zo štúdii sa zistilo, že pre anti-age efekt stačí používať silnejší retinoid 1x do týždňa a bude mať efekt. Ak ho chcete na akné, je odporúčané používať ho aspoň 3x do týždňa.

Vedľajšie účinky

Žiaľ, ako s mnohým aj tu platí, že čím lepšie výsledky, tým výraznejšie negatívne vedľajšie účinky. Medzi nie veľmi príjemné vedľajšie účinky tohto produktu patrí vysušená pokožka, citlivosť, začervenanie, svrbivá koža (retinoidná dermatitída). Ale doslova. Čím silnejšiu a lepšiu formu vitamínu A používate, tým je viac-menej isté, že sa s týmto negatívnym účinkom stretnete. Preto sa zvykne adapalén či tretinoín dávkovať 1-2x do týždňa. Po týchto retinoloch zvykne nastávať presušenie a šupinkatenie pokožky spravidla 2-3 dni po použití produktu. Mnoho žien ak túto informáciu nevie, na druhý deň si povedia „že veď nič sa nedeje“ šupnú si tretinoín aj 3 dni po sebe a potom im ide odpadnúť tvár. Neberte tieto silné formy na ľahkú váhu, predsa len sa jedná o liečivo.

Účinky retinoidov sú badateľné za nejakú dobu, je to beh na dlhú trať. Proces na bunkovej úrovni nie je možné urýchliť a na výsledok si skrátka musíte počkať. Niektoré produkty obsahujú často krát aj ďalšie zložky, ktoré pôsobia na pleť (vit.C, vit.E, peptidy, kyselina hyaluronová) a môže sa stať, že je vaša pleť hladšia a jasnejšia i na druhý deň, no nie vďaka retinolu 🙂

Odporúčané látky, ktoré zmierňujú negatívne vedľajšie účinky:
– pantenol
– kyselina azealová

TIP NA ZAČIATOK

Ak chcete prejsť na vyššiu koncentráciu vitamínu A, prípadne rovno tretinoín alebo viete, že je vaša pleť citlivá a môže reagovať aj na najaslabšie formy retinoidov, je fajn ak skombinujete používanie retinoidov s kyselinou azealovou. Tú zaraďte do rutiny približne mesiac pred zaradením retinolu a používajte ju naďalej na striedačku s retinoidmi (alebo ráno). Kyselina azealová totiž rieši všetky problémy, ktoré iritácia retinoidmi spôsobuje. Môžete si takto zľahčiť nepríjemné negatívne vedľajšie účinky.

S čím ho môžem kombinovať?

Pravda je možno zarážajúca, no s hocičím. Ak je niekde písané, že by sa nemal kombinovať s nejakou látkou, je to vzhľadom na reakciu pleti, nie na to, že by sa dané látky spolu nezniesli alebo niečo podobné. Čiže, ak to vaša pleť znesie, môžete ho používať aj s exfoliačnými kyselinami 🙂

Retinol a tehotenstvo, dojčenie

Určite ste sa v mnohých článkoch dočítali, že túto látku absolútne nesmiete používať, ak ste tehotné alebo dojčíte. Žiaľ, tieto články možno zbytočne šíria strach a sú písané povedzme, že PRE ISTOTU. Rovnako ako sa bude výrobca krému s použitým retinolom legálne chrániť formulkou, že jeho produkt nie je vhodný počas tehotenstva či dojčenia.

Tento strach vychádza zo štúdii, kde sa zistilo, že sesterská látka isotretinoin, ktorá sa užíva orálne, má skutočne vplyv na vývoj plodu, môže spôsobiť potrat či iné defekty plodu. Lenže.. táto látka sa vďaka orálnemu užitiu dostáva do krvi vo veľmi vysokej koncentrácii, kde je logické, že to MÔŽE (a nemusí) mať vplyv na vývoj bábätka.

Pokiaľ ide o topické retinoidy, chýba formálny konsenzus, pokiaľ ide o ich použitie v tehotenstve. Množstvo liečiva absorbovaného z pokožky pri použití tohto produktu je veľmi nízke. Tretinoin ostáva v pokožke jeden deň po jeho aplikácii. Navyše sa ním potiera iba tvár, čo je skutočne malá oblasť, ak si vezmeme, koľko kože na tele máme.

ZAUJÍMAVOSŤ

Kedysi lekári bežne predpisovali Differine (adaptalén) aj tehotným. Zľakli sa toho až keď sa stal veľmi populárnym a teraz je v tehotenstve jeho používanie na vlastné riziko.
Bi-oil alebo paradox s retinolom pre tehotné

Verím, že ak ste aj nikdy neboli tehotné, tento produkt špecializovaný na tehotenské strie vám neunikol a viete o jeho existencii. Bi-oil je špeciálny olej ošetrujúci pokožku a je odporúčaný pre zlepšenie vzhľadu jaziev, strií a nerovnakého odtieňa pokožky, tiež pre starnúcu a dehydrovanú pokožku = jeho marketing je orientovaný najmä na tehotné a dojčiace ženy. Pozrime sa, čo o jeho účinkoch a zložení tvrdia oficiálne materiály:

Obsahuje rozmarínový olej, vitamín A, vitamín E, levanduľu, nechtík lekársky a harmanček všetky tieto ingrediencie sú prezentované ako bezpečné pre vyvíjajúci sa plod pri aplikácii na kožu počas tehotenstva.

INCI: Paraffinum LiquidumTriisononanoinCetearyl Ethylhexanoate, Isopropyl MyristateRetinyl PalmitateHelianthus Annuus Seed Oil, Tocopheryl AcetateAnthemis Nobilis Flower OilLavandula Angustifolia OilRosmarinus Officinalis Leaf OilCalendula Officinalis Extract, Glycine Soja OilBHTBisabololParfumAlpha-Isomethyl Ionone, Amyl CinnamalBenzyl SalicylateCitronellolCoumarinEugenol, FarnesolGeraniolHydroxycitronellalHydroxyisohexyl 3-Cyclohexene CarboxaldehydeLimoneneLinaloolCi 26100

Počkať, počkať, počkať.. VITAMÍN A? V PRODUKTE URČENOM PRE TEHOTNÉ? Nuž áno. Keď sa pozrieme na INCI, zistíme, že konkrétnym retinolom v Bi-oil je RETINYL PALMITATE. Áno, jedná sa síce o jednu z najslabších foriem vitamínu A, no predsa. Zaujímalo by ma, koľké ženy, čo sa v Bi-oil počas tehotenstva pomaly kúpu, sú si vedomé toho, že dávajú na seba niekoľkokrát denne látku, ktorá je neodporúčaná na používanie počas tehotenstva. A povedzme si, koľké ženy z toho vykazovali anomálie plodu, ktoré boli zistené pri perorálnom užívaní isotretinoínu? Toto asi nezistíme, no ak by ich bolo veľa, predpokladám, že by sa o tom už dávno hovorilo, vedelo a najskôr by Bi-oil skončil kvôli tomu v súdnej sieni..

Štúdie

Robili sa najmä s tretinoinom, keďže retinoidy a jeho ostatné slabšie formy prenikajú do úplne najhlbších vrstiev pokožky v minimálnom množstve. Keďže pri výskume, kde tehotné ženy používali isotretinoin a z 34 skúmaných 19 potratilo a 10 bábätiek sa narodilo s defektmi, prebehli 4 veľké štúdie, kde skúmali vplyv topicky aplikovaného tretinoinu na tehotenstvo. Nezdá sa, že by ženy vystavené lokálnym retinoidom počas prvého trimestra gravidity mali vyššie riziko závažných vrodených chýb u novorodencov nad základnú hladinu 1% až 3%. Ďalej tieto štúdie nezistili žiadny dôkaz o zvýšení anomálií spočívajúcich v embryopatii s kyselinou retinovou. 

Po lokálnom ošetrení celej oblasti tváre adapalénovým 0,1% gélom jedenkrát denne počas 12 týždňov nebolo možné v plazme exponovaných pacientov zistiť žiadny adapalén.

V jednej štúdii dávali denne potkanom 0,5ml tretinoinu na kg, čo nevykazovalo žiadne defekty na plod či problematické tehotenstvo.  

Na vzťah používania tretinoínu topicky a dojčenia nebol robený žiaden výskum. Je však veľmi nepravdepodobné, že by táto látka bola schopná prejsť až do materského mlieka.

Napriek tomu vedci stále považujú tieto štúdie za nedostatočné na to, aby mohli 100% tvrdiť, že topické užívanie tretinoinu nemá nijaký vplyv na tehotenstvo.

Prečo google tvrdí, že je to nebezpečné?

Lebo je lepšie si na seba nebrať riziko vyhlásenia, že retinol je bezpečný. Mnohé články sú písané stručne a jednoducho aby čitateľ rýchlo a instatne absorboval informácie. Zaťažovať ľudí štúdiami a vyvodzovať z toho závery je náročnejšie. Preto je ľahšie povedať: počas tehotenstva sa vyhnite retinolu.

Už teraz vieme, že topicky podávaný retinol počas tehotenstva nemá za sebou riadne výskumy a aj to málo, ktoré boli, vyšli v podstate dobre. Z toho vyplýva, že každý by sa mal rozhodnúť sám, či považuje natieranie sa retinolovým krémom v gravidite za bezpečné.

Prírodné formy vitamínu A: Bakuchiol a šípkový olej

2 prírodné látky, ktoré sa neustále skloňujú ako bezpečná náhrada za retinol (a sú odporúčané najmä tehotným a dojčiacim ženám), sú bakuchiol a šípkový olej. No ako to s ich účinkom naozaj je? Vieme ich skutočne porovnať s kozmetickou superstar?

Bakuchiol

Bakuchiol je ingredienca, ktorá sa nachádza v rastline babchi (Psoralea corylifolia).

Bakuchiol:
– je antioxidant
– je protizápalový (dobre funguje spolu s kys.salicylovou)
– je prírodný
– je oproti retinolu stabilnejší, no ak sú použité v jednom produkte spolu, tak bakuchiol zvyšuje stabilitu retinolov
– nespôsobuje štipkanie či šúpanie pokožky, no keďže je prírodný, riziko alergie či iných reakcii je oveľa vyššie
– nie je fotosenzitívny, je možné ho teda používať aj ráno

V roku 2014 vyšiel výskum od zakladateľa firmy, ktorá predáva bakuchiol, že bakuchiol má veľmi podobné vlastnosti ako retinol. Svet sa za ním zbláznil po tom, čo vyšla jedna štúdia, kde po dobu 12 týždňov si skupina 44 ľudí dávala denne buď krém s 0.5% bakuchiol alebo 0.5% retinolom. Obidve skupiny vykazovali zjemnenie vrások a pigmentových škvŕn, skupina, ktorá si aplikovala retinol vykazovala jemné poštipkávanie a šúpanie pokožky. Na základe tohto sa začalo vyvodzovať, že bakuchiol je rovnako účinný ako retinol. Marketingovo ho začali takto označovať najmä prírodné značky, ktoré nemôžu používať retinoidy, lebo sú syntetické a chceli sa niečím vyrovnať trendu chcenia retinolov. Je veľmi marketovaný ako náhrada za retinol pre tehotné a dojčiace, no nikto nerobil štúdiu o tom, či bakuchiol pre tehotné a dojčiace naozaj bezpečný je (neverím tomu, že by prenikal do krvi a poškodzoval plod, len je to zaujímavé ako sa toho marketingovo chytili).

Problém s touto štúdiou je v tom, že:
– bakuchiol si dávala jedna skupina na tvár 2x denne, zatiaľ, čo druhá skupina si aplikovala retinol iba 1x denne. Toto iba potvrdzuje to, že bakuchiol nemá potenciál iritovať pokožku.
– štúdia pracovala s retinolom, ktorý ako ste sa už dočítali, potrebuje 2 konverzie na kys.retinovú, je teda slabší ako tretinoin. Lepšie by teda bolo porovnanie bakuchiol vs.tretinoin, keďže ten je už sám o sebe aktívnou látkou.
– nevieme, aký životný štýl viedli skúmané osoby, možno celý život používali na tvár len mydlo a Niveu (možno ani to nie), kde je pochopiteľné, že výsledky viditeľné budú.

Verdikt

Aj napriek zaujímavým štúdiám nemôžeme o dobrých vlastnostiach tejto látky pochybovať. Avšak, tretinoin je tu s nami skoro 100 rokov (vitamín A bol objavený v 30-tych rokoch) a je skúmaný od 60-tych rokov. Bakuchiol je novinkou na kozmetickom trhu a nemá za sebou toľko relevantných a biteľných štúdii, aby sme sa naň mohli v rámci anti-agingi spoľahnúť.

Two cosmetics Bakuchiol 1% Anti age serum
The Inkey List Bakuchiol
SkinHit Clarifying Serum with Bakuchiol and Oatmeal 
Paula’s Choice retinol 0.3% + bakuchiol
Medik8 bakuchiol peptides Serum
Revolution Skincare 1% Bakuchiol Serum

Šípkový olej

Šípkový olej sa nazýva aj prírodným vitamínom A. Obsahuje totiž kyselinu trans-retinovú. Avšak táto hodnota veľmi závisí od toho, akým spôsobom je olej získavaný. Za studena lisovaný olej obsahuje 7x viac tretinoínu než inak extrahovaný olej. Z jedného výskumu zistili, že je veľmi účinný proti striám, jazvám a jemným vráskam. Nikto však doposiaľ neporovnával šípkový olej a tretinoín, aby sme si mohli byť istí, že sa tieto účinky naozaj rovnajú.

Ďalej je otázna stabilita. Kyselina trans-retinová bola nájdená priamo v čerstvej rastline. No je veľmi nepravdepodobné, že by jej stopy dokázali ostať vo finálnom produkte, ktorý si aplikujete na kožu. Obrovskú úlohu tu zohráva proces výroby, transport, skladovanie produkt atď. V tejto štúdii porovnávali hladinu kyseliny trans-retinolovej v 3 komerčných produktoch, no žiadnu tam nenašli.

Šípkový olej:
– má antibakteriálne účinky, je teda skvelý na akné, ekzematickú či inak podráždenú pokožku
– pomáha zotaviť sa slnkom poškodenej pleti
– má hydratačné účinky
– zjemňuje vrásky a jazvy
– je bohatý na vitamín C, E (je však otázne, ako stabilné tieto látky sú v bežných komerčných produktoch)

Verdikt

Špíkový olej je spomedzi olejov veľmi obľúbený a je určite kvalitný. Avšak, rovnako ako pri bakuchiol, pokiaľ nebudú robené relevantné výskumy, ktoré by porovnali jeho účinky s tretinoinom, budem naďalej verná syntetickým formám retinoidov 🙂

Alteya Šípkový olej 100% Bio 
Two cosmetics Šípkový olej
Liptavia Šípkový olej Divoká Šípka
Renovality Original Series šípkový olej lisovaný za studena
Botanica Slavica Šípkový olej

Podobné články

6 komentárov

 1. […] kyseliny, píling (1-2x do týždňa)– retinoidy (ako si vybrať ten správny čítaj tu)– výživný a hydratačný krém– olej (podľa […]

 2. […] látky:Vitamín A (retinol, retinyl, tretinoin..)Niacinamid (vitamín B)Vitamín C (kyselina L-askorbová)AHA […]

 3. […] RETINOIDY(Tretinoin, Adapalene, Hydroxypinacolone Retinoate, Retinyl retinoate, Retinal, Retinol, Retinyl palmitate, Retinyl propionate, Retinyl acetate, Retinyl linoleate) […]

 4. […] si o ňom myslím ja: Osobne nemám rada marketing typu „bakuchiol je prírodný retinol,“ lebo to celkom nie je pravda. Štúdie, ktoré skúmali účinky […]

 5. […] sérum, pokiaľ nechcete mať zvlášť produkt na antioxidanty, zvlášť na hydratáciu. Pri retinoide by som sa aj tak spoliehala na niektorú už dlhšie preskúmanú formu 🙂Kúpila by som si ho […]

 6. […] kyseliny, píling (1-2x do týždňa)– retinoidy (ako si vybrať ten správny čítaj tu)– výživný a hydratačný krém– olej (podľa […]

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.