Beauty Starostlivosť o pleť

Kozmetika vhodná v tehotenstve

Kozmetika vhodná v tehotenstve je téma, ktorá ma vždy vie dvihnúť zo stoličky. Mnohé ženy žijú v strachu, čo si len môžu na tvár dať v momente, keď uvidia pozitívny tehotenský test.

V prvom rade – ak ste zistili, že ste tehotná, gratulujem vám, je to obrovský dôvod na radosť 🙂 V druhom rade, ak sa mnohé ingrediencie neodporúčajú, je to najmä z toho dôvodu, že je nemorálne testovať čokoľvek na tehotných ženách. Väčšina štúdií prebieha na gravidných zvieratách, kedy sa im na celé telo nanesie testovaná látka v rôznej koncentrácii a sleduje sa jej účinok na plod. Takto sa testuje kozmetika a lokálne aplikované liečivá. Tie sa potom rozdelia do skupín podľa rizika. Teratogénny (plod poškodzujúci) efekt môžu mať rôzne chemikálie, lieky, dokonca aj vírusy. Preto nájdete formulku konzultácie s vašim lekárom ak ste tehotná či dojčiaca, takmer na každom lieku. Pre istotu. Lebo sa na to nerobili štúdie. Je to aj z legálneho hľadiska, lebo nikto si nechce brať na triko súd s tehotnou, že práve ten ich produkt môže za to alebo ono. A z tohto dôvodu sa chránia aj mnohí dermatológovia a odborníci a radšej vám mnohé produkty odporučia vynechať, než aby potom na nich niekto ukazoval, že: ale veď ona povedala, že môžem..

Myslím, že tu treba používať trošku selský rozum a prišlo mi celkom vtipné, keď som sa v jednej diskusii dočítala, že bežné kvapky do nosa tehotné nemôžu, lebo to vlastne sťahuje sliznicu a môže vyvolať kontrakcie.. ehm.. tak to by sme ani nemuseli používať vyvolávačky a tehotným by stačilo nastriekať nejaký Muconasal do nosa, či? Zle nad tým uvažujem? :))

Ešte by som chcela podotknúť, že je skutočne rozdiel, čo vstrebávame perorálne a čo topicky. O účinkoch mnohých látok užitých perorálne vieme, že skutočne môžu mať vplyv na vývoj plodu (asi najviac štúdii máme na užívanie alkoholu počas gravidity). Topická aplikácia je však iná a zdržiava sa najmä v horných častiach pokožky – tam kde má kozmetika pôsobiť. Ak niečo prenikne do krvi sú to mizivé stopové prvky. Zopakujme si, že koža je najmä ochranný orgán a za účelom ochrany vnútorných orgánov, len tak hocičo cez seba neprepustí. To by sme si skutočne nemohli ani dezinfekciu dať na ruky, umývať riad jarou, zalepiť prsty od lepidla a muži, čo sa rýpu v autách a majú ruky od oleja? Ojojooj..

(..aj pri tej dezinfekcii som sa raz dostala k zaujímavej diskusii, či je to v tehotenstve bezpečné, keď sa nesmie požívať alkohol. Jedna odpovedala, že teda ľudia, čo musia vo svojej práci používať dezinfekciu x-krát denne, by touto logikou boli na konci zmeny totálne opití.. rozum opustil tento vesmír..)

ZAKÁZANÉ INGREDIENCIE

Dobrou správou je, že ak ste tehotná, nemusíte vyhadzovať svoju kozmetickú poličku okamžite do koša. Ak máte bežne dostupné produkty, pravdepodobne sa ich počas tehotenstva a obdobia dojčenia nemusíte vzdávať. Spozornite však, ak máte doma kozmeceutiká a teda lieky vo forme kozmetických produktov predpísané lekárom či produkty určené na profesionálne používanie napríklad v salónoch, ktoré zvyknú mať vyššie koncentrácie aktívnych látok.

 1. KYSELINA RETINOVÁ podávaná perorálne. Teda takto. Vitamín A sa nachádza prirodzene v množstve potravín, no ak máte pestrú stravu a nekonzumujete dajme tomu kuraciu pečienku každý deň na obed, netreba sa ničoho obávať. Ak si však dávate suplementy s vitamínom A či beriete isotretinoin (Roaccutane, Isotretinoin Actavis, Accutane..), dávate do tela vysokú dávku kys.retinovej a konkrétne pri orálnom užívaní isotretinoinu boli zistené negatívne účinky na vývoj plodu v prvom trimestri tehotenstva. Dokonca sa zistila negatívna korelácia pri snažení sa otehotnieť. Keďže isotretinoin je liečivo na predpis a plánujete otehotnieť alebo ste zistili, že ste tehotná, určite konzultuje svoj stav s lekárom.
 2. LIEČIVÁ NA AKNÉ podávané perorálne predpísané dermatológom napríklad tetracycline, spironolactone, kyselina salicylová.
 3. HYDROCHINÓN (Hydroquinone) je bieliaca látka, ktorá sa zvykne dávať na predpis na liečbu vitiliga či melazmy. Má skvelé výsledky a v Európe je zakázaná vyššia koncentrácia tejto látky ako 2%. Na hydrochinón však nemáme dostatočne veľa štúdii na to, aby sme potvrdili, že je v tehotenstve nebezpečný. Všeobecne je teda počas tehotenstva zakázaný a neodporúčaný.
 4. BOTULOTOXÍN, VÝPLNE a podobné estetické zákroky. Neboli na tehotných testované a keďže sa tu zachádza do tkaniva hlbšie pod pokožku, nie je potrebné ich počas tehotenstva riskovať.

NEODPORÚČANÉ INGREDIENCIE

RETINOIDY
(Tretinoin, Adapalene, Hydroxypinacolone Retinoate, Retinyl retinoate, Retinal, Retinol, Retinyl palmitate, Retinyl propionate, Retinyl acetate, Retinyl linoleate)

Štúdie sa robili najmä s tretinoinom, keďže retinoidy a jeho ostatné slabšie formy prenikajú do úplne najhlbších vrstiev pokožky v minimálnom množstve. Pri výskume, kde tehotné ženy používali isotretinoin a z 34 skúmaných 19 potratilo a 10 bábätiek sa narodilo s defektami, prebehli 4 veľké štúdie, kde skúmali vplyv topicky aplikovaného tretinoinu na tehotenstvo. Nezdá sa, že by ženy vystavené lokálnym retinoidom počas prvého trimestra gravidity mali vyššie riziko závažných vrodených chýb u novorodencov nad základnú hladinu 1% až 3%. Ďalej tieto štúdie nezistili žiadny dôkaz o zvýšení anomálií spočívajúcich v embryopatii s kyselinou retinovou. 

V jednej štúdii dávali denne potkanom 0,5 ml tretinoinu na kg, čo nevykazovalo žiadne defekty na plod či problematické tehotenstvo.  

Na vzťah používania tretinoínu topicky a dojčenia nebol robený žiaden výskum. Je však veľmi nepravdepodobné, že by táto látka bola schopná prejsť až do materského mlieka. 

Napriek tomu vedci stále považujú tieto štúdie za nedostatočné na to, aby mohli 100% tvrdiť, že topické užívanie tretinoinu nemá nijaký vplyv na tehotenstvo. Preto si na seba skoro nikto nebude nebrať riziko vyhlásenia, že retinol je bezpečný. Mnohé články sú písané stručne a jednoducho, aby čitateľ rýchlo a instantne absorboval informácie. Zaťažovať ľudí štúdiami a vyvodzovať z toho závery je náročnejšie. Preto je ľahšie povedať: počas tehotenstva sa vyhnite retinolu. 

Už teraz vieme, že topicky podávaný retinol počas tehotenstva nemá za sebou riadne výskumy a aj to málo, ktoré boli, vyšli v podstate dobre. Už sa objavujú lekári či značky, ktorí hovoria, že komerčné retinoly sú počas tehotenstva bezpečné. Z toho vyplýva, že každý by sa mal rozhodnúť sám, či považuje natieranie sa retinolovým produktom v gravidite za bezpečné.

BENZOYLPEROXID
(Benzoyl peroxide
)

Je látka vhodná na liečbu akné a zápalov. V nižších koncentráciách ako 5% je bezpečná aj počas tehotenstva. Ak ho však máte vo forme kozmeceutika, poraďte sa s vašim dermatológom a pravdepodobne ho budete musieť vysadiť.

ALPHA ARBUTÍN, BETA ARBUTÍN

Sú derivátmi hydrochinónu, sú však jeho jemnejšou formou a nie sú tak iritujúce. Na pleti sa naň zvyknú premieňať a preto sa nezvyknú počas tehotenstva odporúčať.

KYSELINA SALICYLOVÁ
(BHA)

Pri tejto BHA kyseline sú názory rôzne. Doktori ju často neodporúčajú vzhľadom na to, čo vieme o jej vplyve na plod pri perorálnom používaní. No opäť je dôležité rozlišovať topické natieranie sa sérom a prehĺtanie tabletiek. Komerčné BHA sú povolené v maximálnej koncentrácii 2%, čo nepredstavuje riziko. Problém by mohlo pravidelné používanie profesionálnej kozmetiky s BHA, kde zvykne byť koncentrácia oveľa vyššia.

KYSELINA TIOGLYKOLOVÁ
(acetylmerkaptán, merkaptoacetát, kyselina merkaptoctová či kyselina tiovanová)

Jedná sa o ingredienciu, ktorú nájdete v produktoch na odstránenie chĺpkov. Žiaľ, tu nám opäť chýbajú relevantné dáta, ktoré by ukazovali jej vplyv na vývoj plodu. Produkty zakúpené v EÚ nemajú tak silnú koncentráciu, ktorá by predstavovala riziko. O používaní tejto látky v tehotenstve by som sa rozhodla na základe frekvencie a oblasti používania.

KOZMETICKÉ INVAZÍVNE PROCEDÚRY

Mezoterapia, mikroprúd.. Žiaden prístroj nie je z etických dôvodov testovaný počas tehotenstva ženy. Preto prístrojové ošetrenia výrobcovia odporúčajú nahradiť klasickou kozmetikou. Z prístrojových kozmetických ošetrení sa však nemusíte obávať oxybrázie a oxygenoterapie. 

ODPORÚČANÉ INGREDIENCIE

BAKUCHIOL

Bakuchiol je ingrediencia, ktorá sa nachádza v rastline babchi (Psoralea corylifolia). Je prírodným antioxidantom, je protizápalový (dobre funguje spolu s kys.salicylovou). Oproti retinolu je stabilnejší, no ak sú použité v jednom produkte spolu, bakuchiol zvyšuje stabilitu retinolov. Nespôsobuje štipkanie či šúpanie pokožky, no keďže je prírodný, riziko alergie či iných reakcii je oveľa vyššie. Nie je fotosenzitívny, je možné ho teda používať aj ráno. Celkovo je však táto ingrediencia príliš ospevované. Máme veľmi málo dát okolo jej účinkov a tých zopár štúdii, ktoré boli s bakuchiolom robené, majú kopec otáznikov a mali by byť ešte niekoľkokrát opakované.

Je zaujímavé, ako je všade marketingovo bakuchiol pretláčaný ako alternatíva retinoidov v tehotenstve. Skúmal však niekto vplyv bakuchiolu počas tehotenstva? Nie. Ja, rovnako ako vedci, si nemyslím, že má nejaký vplyv na plod a že vôbec preniká niekam hlbšie do pokožky. Niektorí chemici či dermatológovia dokonca bakuchiol z dôvodu chýbajúcich testov počas tehotenstva neodporúčajú.

Čo môže byť tiež problematické je, že nikdy neviete z akého zdroja daná značka extrakt z bakuchiolu má. Jedná sa o novú ingredienciu, ktorá vďaka obrovskej popularite môže byť pančovaná a vy si na seba môžete capkať hnedú vodu obohatenú o retinol, ani o tom nemusíte vedieť vy, či značka, ktorá ho predáva. Práve počas tohto obdobia môže vaša pleť reagovať na prírodné extrakty či pančované ingrediencie ešte horšie.

MINERÁLNE SPF

Takmer každý článok o kozmetike pre tehotné hovorí o tom, aby ste sa vyhli chemickým SPF a prešli na „bezpečnejšie“ minerálne. Vychádza to najskôr z akejsi chemofóbie, kedy tehotné majú potrebu eliminovať počet chemikálii, ktoré na seba aplikujú. Pravdou je, že medzi chemickými a minerálnymi SPF v spôsobe fungovania nie je až taký rozdiel. Oboje totiž UV žiarenie pohlcujú a premieňajú ho na teplo, minerálne SPF iba veľmi malú časť odráža a rozptyľuje. Avšak, minerálne SPF býva vhodnejšie pre citlivú pleť, preto ak máte pocit, že sa vaša pokožka v tehotenstve zbláznila a vykazuje známky citlivej pleti, siahnite radšej po ňom.

PRÍRODNÁ KOZMETIKA

Berie sa ako neškodná alternatíva ku konvenčnej „chemickej“ kozmetike. Avšak.. nie je všetko tak pekné, ako sa môže zdať. Prírodné značky na to, aby niesli názov prírodné, naturálne, organické, eko, bio.. nemajú regulácie. Certifikáty, ktoré si zabezpečujú, sú dobrovoľné. Žiaľ, často stáva, že dodávatelia pančujú rôzne typy olejov, ktoré s obľubou a vo veľkom využívajú práve prírodné značky. Olejové extrakty sú totiž veľmi nákladné a často mnohé značky siahnu po lacnejšom dodávateľovi, netušiac, že môže ísť o pančovaný extrakt – vedia to robiť tak, že olej vyzerá a vonia ako 100% extrakt. Tým pádom ani značka, ani konečný spotrebiteľ netuší, čo si vlastne dáva na tvár, čo môže viesť k rôznym alergickým reakciám. Tie sú však aj oveľa častejšie pri prírodných ingredienciách než pri tých umelo vytvorených v laboratóriách. Keď si zoberieme, koľko rastlín sa na svete nachádza a koľko veľa alergii je na nich.

Sama mám niektoré obľúbené produkty od prírodných značiek. Nechcem ich týmto zatracovať, no tiež nemám rada, keď marketingovo hlásajú spasenie pre ľudstvo vo forme čisto prírodných zložiek. Ak vám niektorá značka sedí, super. Ale taktiež ak vám sedí konvenčná kozmetika, nemusíte sa jej počas tehotenstva zo strachu z chemofóbie, strániť. To, že kozmetika preniká do krvi (a do placenty) je obrovský mýtus, s ktorými prišli najmä prírodné značky. Väčšina kozmetiky sa drží v tej najvrchnejšej časti kože, kde nie sú žiadne cievy. Ak by sme naozaj vstrebávali tých 60%, čo zvyknú tvrdiť, už by sme tu asi neboli. Koža nie je špongia, ale bariéra.

ČASTÉ PROBLÉMY KOŽE POČAS TEHOTENSTVA

Stav pleti sa vplyvom hormónov môže v tehotenstve meniť. Mastná pokožka môže byť zrazu extrémne suchá a naopak. Vaša rutina sa teda skôr môže zmeniť vzhľadom na aktuálny stav pleti.

HYPERPIGMENTÁCIE

Sú prítomné asi v 40% tehotenstiev z dôvodu hormonálnych zmien. Ak máte pehy, môžete počas tehotenstva pozorovať zmenu ich farby. Tipy, ako na melazmu počas tehotenstva:

a) Ak ste doposiaľ tak nerobili, určite začnite nosiť SPF každý deň. Počas letných mesiacov sa dostatočne pred priamym slnkom chráňte oblečením, klobúkmi a slnečnými okuliarmi.
b) Vyhýbajte sa infra saune a podobným situáciám, kde sa vaša koža môže extrémne prehriať.
c) Môžete určite používať kyselinu azealovú do 20% kľudne 2x denne, ktorá je skvelá na začervenanie, pigmentácie, upokojenie pokožky. Je považovaná za bezpečnú ingredienciu a dermatológovia ju veľmi radi odporúčajú ženám práve počas tehotenstva (Napr. Geek&Gorgeous aPAD)
d) Vitamín C je účinný na hyperpigmentácie a je skvelý antioxidant. (Napr. Olival Vitamínová emulzia C)
e) Niacinamid hydratuje pokožku a je schopný pomôcť aj na neželané fľaky na pokožke. (Napr. Geek&Gorgeous B-Bomb)

TEHOTENSKÉ AKNÉ

Je výskytom veľmi individuálne a opäť zaň môžu hormonálne zmeny (progesterón). Zatiaľ čo jedna žena prežije tehotenstvo s krásnou pokožkou, druhá dostane vyrážky aj tam, kde ich nikdy predtým nemala. Treba myslieť na to, že tento stav je krátkodobý a zvyčajne po pôrode pominie.

a) Kyselina azealová je tiež antibakteriálna, hojí, je skvelá na póry a je skvelá na fľaky po vyrážkach.
b) Benzoylperoxid 2.5% – 5% je skvelý na lokálne hojenie vyrážok.
c) Niacinamid urýchľuje hojenie a pomáha zmierniť fľaky po akné, je tiež skvelý na póry.

STRIE

Sú jazvy, ktoré vzniknú pri rýchlom nadmernom napínaní pokožky. Vedci doposiaľ neobjasnili, prečo sa u niekoho objavia a u iného nie. Mnohí ich prisudzujú genetike. Čo vieme, že najlepšie sa hoja ak sú čerstvé, to znamená keď sú červené či fialové. Ako začnú blednúť ich stav sa začína podobať jazve a následné odstránenie bude o to zložitejšie.

a) Hydratovať pokožku najviac ako sa dá. Hydratovaná pokožka je elastickejšia, čo by malo pomôcť predísť tvoreniu strii pri napínaní pokožky. A je jedno či sa budete natierať bravčovou masťou, obyčajným telovým mliekom alebo vašim najdrahším krémom. Všetky produkty marketované na tehotenské strie sú marketingom, na ktorý nepotrebuje míňať extra peniaze.
b) Retinol je veľmi odporúčaný ako prevencia pred vznikom strii. Nuž je ale na zvážení, koľké ženy sa chcú natierať už na celkom dosť veľkej ploche tela s retinoidmi. Tu by som keď už odporúčala deriváty či retinol.
c) Exfoliácia formou pellingu na telo aspoň 1x do týždňa.
d) Na pokročilé štádium strii je najúčinnejší asi len laser, ktorý si však nechajte po pôrode.

Bi-oil alebo paradox s retinolom pre tehotné

Verím, že ak ste aj nikdy neboli tehotné, tento produkt špecializovaný na tehotenské strie vám neunikol a viete o jeho existencii. Bi-oil je špeciálny olej ošetrujúci pokožku a je odporúčaný pre zlepšenie vzhľadu jaziev, strií a nerovnakého odtieňa pokožky, tiež pre starnúcu a dehydrovanú pokožku = jeho marketing je orientovaný najmä na tehotné a dojčiace ženy. Oficiálne materiály o jeho účinkoch a zložení tvrdia: 

Obsahuje rozmarínový olej, vitamín A, vitamín E, levanduľu, nechtík lekársky a harmanček – všetky tieto ingrediencie sú prezentované ako bezpečné pre vyvíjajúci sa plod pri aplikácii na kožu počas tehotenstva.

Počkať, počkať, počkať.. VITAMÍN A? V PRODUKTE URČENOM PRE TEHOTNÉ? Nuž áno. Keď sa pozrieme na INCI, zistíme, že konkrétnym retinolom v Bi-oil je RETINYL PALMITATE. Áno, jedná sa síce o jednu z najslabších foriem vitamínu A, no predsa. Zaujímalo by ma, koľké ženy, čo sa v Bi-oil počas tehotenstva pomaly kúpu, sú si vedomé toho, že dávajú na seba niekoľkokrát denne látku, ktorá je neodporúčaná na používanie počas tehotenstva. A povedzme si, koľké ženy z toho vykazovali anomálie plodu, ktoré boli zistené pri perorálnom užívaní isotretinoínu? Toto asi nezistíme, no ak by ich bolo veľa, predpokladám, že by sa o tom už dávno hovorilo, vedelo a najskôr by Bi-oil skončil kvôli tomu v súdnej sieni..

Spiridea® masť s mandľovým olejom (10% zľava kód DREW10)

KOZMETIKA POČAS DOJČENIA

Na dojčiacich ženách a vplyv kozmetiky na mlieko či dojčaťa, už vonkoncom nemáme štúdie. Ak však vychádzame z logických poznatkov o tvorbe mlieka a fungovaní kože, nie je sa tu čoho obávať. Mlieko sa tvorí z prijatej stravy, preto má byť pestrá. Ťahá si najlepšie vitamíny z toho, čo skonzumujete (a kapusta či strukoviny nafukujú vás vo vašom čreve, do mlieka sa dostanú iba tie najlepšie živiny z nich, z čoho bábo nemôže nafukovať).

Mnohí doktori vám už aj povedia, že môžete zaradiť naspäť do rutiny napríklad retinol, ak ste ho vynechali. Čo sa týka kozmeceutík, poradila by som sa vždy s vašim dermatológom. Avšak, čo je veľmi dôležité dodať – dojča prichádza do priameho kontaktu s vašimi bradavkami. Preto by som odporúčala v tomto období pri aplikácii kozmetiky obísť bradavku a časť prsníka, ktorú môže dojča olizovať. Ak sa už aj nakrémujete bežným krémom, je odporúčané pred kojením prsníky umyť.

MYŠLIENKY NA ZÁVER

Prišli ste na koniec článku a možno stále máte v hlave hokej.. tak mám či nemám dané látky z rutiny vynechať? Nuž, každý nech sa rozhodne sám za seba, ale všeobecne by som povedala, že ak máte doma bežne dostupnú komerčnú kozmetiku, nemala by obsahovať nejaké vysoké koncentrácie látok, ktoré by mohli v tehotenstve či počas dojčenia predstavovať kontraindikácie. Ja som napríklad svoju rutinu v tehotenstve absolútne nemenila, no je pravda, že som sa kvôli dehydrovanej pleti viac zamerala na hutnejšie krémy 🙂

Podobné články

4 komentáre

 1. sisi hovorí:

  Ahoj, ak sa smiem spytat, ako je to este s pouzivanim laku a parfemov pocas tehu. Ja som si prestala lakovat, totiz uz pred tehu som citala viacero clankov o skodlivosti ale spozornela som viacej az v tehu. A este, akurat vyberam cim sa natriem proti striam a odporucas ten spiridea ? v clanku nie je spomenuty 🙂 dakujem

  1. Drew hovorí:

   Ahoj, áno ja práve používam ten od Spiridea, lebo je taký echt mastný. Ale ako píšem, čokoľvek dobré hydratačné môže pomôcť. Parfemy ak ťa neiritujú, tak v nich nevidím problém a laky na nechty by som neriešila tiež. Jediné čo, ak chodíš do salónov, kde robia s akrylom, tak by som asi nosila rúško aby si to v tehu nedýchala. Inak trošku viac o vplyve parfumov a lakov na nechty na telo, som zhrnula v tomto videu https://youtu.be/4sqRG5Okd9A

 2. Kacus hovorí:

  Ahoj,
  natrafila som na vas kanal az teraz 🙂
  Chcem sa opytat v suvislosti s dojcenim/tehotenstvom a kozmetikou Olival, ktoru som videla, ze pouzivate. Ja ich mam tiez velmi rada a uplne som zasla nad SPF50 z profi rady, ale potom som zistila ze obsahuje https://www.lakrem.sk/zlozka/ethylhexyl-methoxycinnamate a tu na lakrem to znie, ze teda pri tehu/dojceni radsej nepouzivat. Viete o tejto zlozke viac, pripadne poradte ake SPF pouzivate teraz v tehotenstve?
  Dakujeeem 🙂

  1. Drew hovorí:

   Ahoj, ak vieš po anglicky tu je dobré a výstižné vysvetlenie od toxikológa na tému endokrinných disruptorov a SPF https://www.instagram.com/p/CriruOtIQC3/ v skratke, štúdie pracujú s vysokými dávkami danej látky,ktorú si ty v praxi nikdy nebudeš v takom množstve na seba dávať. Opäť sa jedná o zbytočnú poznámku, ktorá vyvoláva v ľuďoch otázky a strach. Vôbec tam o tom nemuseli písať, ak tomu niekto nerozumie (ani ja nie som chemik či toxikológ), tak sa k tomu nevyjadrujem alebo poriadne rozpíšem, o čo ide. Čiže, osobne (ale to som ja), som tieto ingrediencie neriešila a používala SPF nielej s touto látkou.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.