Fashion

Blogerka milionárka

Tento článok bude pre ľudí, ktorí premýšľajú nad založením vlastného blogu, pre blogerov, ktorí radi uvítajú vyjadrenie tohto názoru verejne či pre ľudí, ktorí o pozadí blogovania nemajú páru. Pretože tu niekde vznikol názor, že blogeri zarábajú ťažké peniaze. A vidina peňazí je jediná, s ktorou si mnohí blog založia či ešte lepšie, nemajú záujem dokončiť školu, lebo veď si zarobia robením Youtube. Ja sa často stretávam s názorom fotografov, že nemajú záujem fotiť blogerky, lebo majú dojem, že fotky chcú použiť za účelom zisku a tým pádom by za fotenie mali platiť.

REKLAMA

Čo môže indikovať generovaniu zisku je banner umiestnený na stránke blogera. Ten však môže mať rôzne pozadie. Niektoré firmy si totiž nárokujú umiestnenie banneru na vašej stránke aj za to, že vám pošlú zadarmo oblečenie. Čiže nič nezarábate, ale okrem výstupu v podobe článku či fotiek je banner ďalšou reklamou pre značku. Dalo by sa povedať, že v tomto si škodíme samy, blogeri, že len za oblečko či produkt zadarmo umiestňujeme značkám na stránkach bannery. Ďaľším možným dôvodom je výmena banneru za banner. Jedná sa teda tiež o bartrovú spoluprácu keď sa s niekým iným dohodnete a on si u seba zavesí banner s odkazom na váš blog a naopak. Tretia možnosť je, že si skutočne u vás niekto zaplatil za umiestnenie banneru. Nuž ale neviem, či skutočne tie centové položky za prenájom sa považujú za generovanie milionárskeho zisku..

Youtuberi často využívajú vo svojich videdách reklamu. Môžete sa na to hnevať, no berte na vedomie, že je to mediálny obsah, ktorý pozeráte zadarmo. Niekde treba platiť daň za to, že je to zadarmo a v tomto prípade je to zobrazenie reklám. Ak si niekto myslí, ako dobre sú tieto reklamy platené, vyvediem vás z omylu. Reklamy na youtube možno dobre vynášajú ak máte viac ako 30K sledovateľov. Ja mám Youtube 2 roky, pričom zobrazovanie reklám som si zapla asi len rok dozadu. Momentálny stav mojich sledovateľov je 2 400. Viete koľko som za 1 rok na reklamách zarobila? 62€. Na luxusnú dovolenku za to asi nepôjdem 😉

blogerka blogerky fashion moda vrstvenie vrstveni tosave.com f&f zemité farby tóny jar jeseň trendy

SPOLUPRÁCE

Reklamu som vám zhrnula, ale čo spolupráce a propagácia produktov? Ďalší veľký omyl je, že si ľuďia myslia, že sme za to platení. Platí krivka ako pri youtube – čím viac ľudí vás pozná a sleduje, tým väčšia čítanosť, dosah a teda áno, možnosť aj honoráru za váš obsah. Ako kvázi priemerný bloger máte honorovaných spoluprác minimum. Možno 10%. Ostatné je všetko barter a teda dodanie produktov zadarmo za váš článok, fotku, video. Mnohé oblečenie je dokonca len výpôžičkou, ktorú je potrebné po fotení vrátiť, pretože nikto nechce u seba skladovať haldy oblečenia. Nechcem tu teraz moralizovať o tom, či je to dobré alebo zlé, podstata veci je, že to tričko či krém mi nezaplatí obed, elektriku, tankovanie či fotky od fotografa. Preto mi nepríde na mieste považovať blogerky za nejaké milionárky, ktoré si môžu dovoliť platiť každé fotenie.

Ľudia, ktorí to v tomto smere na našom malom území niekam dotiahli, je stále minimum. A pozrite si ich čísla na sociálnych sieťach. Koľko však bežných influencerov (v rámci ČR,SR) sa skutočne živí písaním či natáčaním len v rámci svojho formátu? Málo! Veď my všetci popri blogovaní a youtubovaní máme normálnu prácu, súkromné životy, deti, slovenský plat. Pre mnohých je blog hobby a ak to niečo občas hodí finančne navyše tak super. Iní sa vďaka písaniu dostali k podobnej práci a okrem svojho blogu píšu či točia pre iné weby a médiá. Stále však musia mať jednu alebo dve práce popri blogu, aby mohli normálne ekonomicky fungovať. Z toho vyplýva, že ak to naozaj myslíte vážne a idete do toho s cieľom nerobiť nič iné, čaká vás drina. Nie je to tak, že vám s vyloženými nohami teraz bude padať cash do vačku. Nie je jednoduché presadiť sa v širokom poli konkurencie rovnako ako nie je jednoduché prísť s niečím kreatívnym a iným.

Vrátim sa ale späť k problematike platenia si za fotky. Áno, ja by som si priala aby som si mohla dovoliť platiť za každé fotenie, keďže práci fotografa rozumiem a nie je ľahké presedieť hodiny doma nad PS a upravovať fotky len tak zadarmo. Našťastie som za tie roky aj vďaka modelingu spoznala mnoho šikovných fotografov a fotografiek, s ktorými spolupracujem dodnes. A ktorým nevadí fotiť ma za reklamu. Prečo? A tu sa dostavám k tomu, prečo by pre fotografa fotenie blogerky mohlo byť zaujímavé:

 • blogerka má dobrý outfit, nestane sa vám, že príde v tielku a rifliach a čo je pekné, to sa lepšie fotí 🙂
 • blogerka má už toho veľa nafoteného, vie ako vyzerá dobre, ako sa tváriť a ako pózovať
 • blogerka je kreatívna, má nápady
 • blogerka má dobré kontakty. Nikdy neviete, kde budú potrebovať fotografa a kam sa viete vďaka konktaktom dostať a samozrejme, tu sa bavíme už o honorovanej práci pre rôznych klientov
 • blogerka často promuje oblečenie od značiek, ktoré fotky prezdielavajú aj s označením fotografa – ďalšia reklama pre fotografa
 • blogerka je zodpovedná, má záujem aby jej fotky vyzerali dobre, preto nezmyselne neruší fotenia, že sa jej nechce alebo vôbec nekomunikuje, čo počúvam, že fotomodelky bežne robia

blogerka blogerky fashion moda vrstvenie vrstveni tosave.com f&f zemité farby tóny jar jeseň trendy

Takže toľko odo mňa o pozadí blogerského života 🙂 Máte podobnú alebo inú skúsenosť?

Sako: F&F; veľkosť 40
Košeľa: Tosave.com; veľkosť L
Nohavice: Monari; veľkosť 40
Kabelka: Primark
Topánky: John Garfield; veľkosť 39
Fotila: Daniela Rifai

Podobné články

8 komentárov

 1. Janka Bianka hovorí:

  Jasné, že v sa na tom veľmi zarobiť nedá. Spolupráce sú fakt väčšinou iba výmenný obchod, žiadne peniaze mi ešte nikto neposkytol. Neviem prečo si to ľudia myslia. Asi majú dojem, že blogerom patrí svet ale my zainterestovaní vieme, ako to chodí.

 2. Hezky vysvětlené. Blogováním se opravdu nedá uživit a taky nevím, proč si to spousta lidí myslí. 🙂

 3. Peter hovorí:

  Presne tak to iste aj s fotenim vyzit sa z toho neda pretoze kazdy kto vlastni zrkadlovku uz si mysli ze je fotograf.Kvalitna technika je velmi draha preto mozno take komenty ze blogerka by mala platit za foto,lebo kazdym cvakom ide fotak do haja ako auto ktore kazdym najazdenym kilometrom.Ale zasa nieje odveci fotit vkusnu a peknu blogerku ktore ja sam velmi rad fotim pretoze sa mozem venovat cisto len kvalite fotiek aby boli tip top a nie vymyslat pozy pretoze to nechavam na kreativite blogerky.Tak ked to zhrniem pri blogerkach vypinam je to relax aspon pre mna len fotim a zasnem ako kazda fotografia este neupravena je uzasna ?

  1. Drew hovorí:

   Ty si zrovna jeden z tých, čo s tým problém nemá ale v našej TFP skupinke za posledných pár mesiacov tam vyskakuje čím viac tým viac komentárov na blogerky, že TFP ich nikto fotiť nechce.. Veď je to každého vec, ale oni si fakt myslia, že zarábame ťažké love a môžeme teraz celý štáb platiť, nie 😀

 4. Vo väčšine s tebou suhlasim, no na strane druhej si myslim, že ak by človek velmi chcel, tak sa dá tým aj živit. Prikladom su mnohé blogerky vo svete, aj ked je ich možno mizivé percento – ukazali, že sa to da.
  Chce to len nápad, fantáziu, chuť makat a ist si za svojim snom.

  A myslim, že ty si jedna z blogeriek, ktoré by to tiež mohli dotiahnut daleko. Píšeš a fotiš kvalitne, tak sa toho drž 🙂

  1. Drew hovorí:

   Ďakujem pekne 🙂 No ja som skôr opisovala situáciu u nás, na Slovensku, v Čechách. Jasné, že aj tu je zopár takých, čo sa tým živia, no je ich pomenej. V zahraničí je ich práveže viac, lebo väčšie značky, viac možností, hovoríš po anglicky máš teda dosah po celom svete.

 5. Ali cajazpalaca hovorí:

  Ja som si blog zakladala kvôli tomu že si myslím, že mám svetu čo povedať. Síce nie som beauty ani fotiblogerka a moje fotografie sú na úrovni môjho trojročného syna ktorý snáď fotí kvalitnejšie ako ja.
  Nikdy mi ani nenapadlo že by sa tým dalo zarábať. Som šťastná ak sa ozve niekto komu sa môj ten alebo onen článok páčil, či vďaka tejto recenzii som objavila super knihu… Ak by som ale mala možnosť tým zarábať to by bolo super. No to by som musela mať asi iný žáner článkov a samozrejme písať asi v angličtine aby som mala väčší dosah čitateľov..
  Ale mňa baví písanie a tvorba baví robím to ako terapiu a keď sa mi ozve hockto že sa pri mojom vyleve zasmial, popremýšľal, poplakal to je môj zárobok.
  V podstate je Slovensko asi malý trh a musí to byť skutočne niečo originálne aby človek sa tým uživil.

  1. Drew hovorí:

   Ty máš ale taký špecifickejší blog by som povedala 🙂 Väčšinou si mladé kočky založia beauty blog, pretože za tým vidia produkty zadarmo a najlepšie honoráre. Málokto vie zaujať ako ty len písmom a príbehmi zo života, toho sa treba držať 🙂

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.