Beauty Starostlivosť o pleť

(De)Hydratácia

Počuli ste už takú vetu, že „moja pleť je mastná a suchá zároveň“? Alebo nebodaj považujete svoju pleť za tento typ? Nuž vyvediem vás z omylu, ale takýto typ pleti neexistuje 🙂 Aby som nepredlžovala tento článok, odkážem vás na ten o typoch pletí, kde to máte krásne vysvetlené. V skratke, mastná či suchá pleť je typ pleti a ak mastná pleť má pocit suchosti, nie je suchá ale dehydrovaná, pretože jej chýba voda. Suchá pleť je suchá pretože jej chýba prirodzený maz, čiže olej.

Ako spoznať dehydrovanú pleť?

 • citlivá
 • aknózna
 • rosacea
 • červené miesta
 • šupinky
 • pocit pnutia

Čo vysušuje pokožku:

 • klíma
 • suchý vzduch
 • vykurované priestory
 • chlorovaná voda, morská slaná voda
 • dlhodobý horúci kúpeľ či sprcha
 • opaľovanie sa
 • nedostatok tekutín
 • nadmerné pitie alkoholu, fajčenie
 • nedostatok spánku
 • nevhodná kozmetika

Pod nevhodnou kozmetikou sa rozumejú zlé kombinácie pre daný typ pleti. Napríklad odmasťujúce prípravky, po ktorých často siaha mastná pleť. Tie pokožku vysušujú a pleť sa bráni extrémnejšou tvorbou mazu, pretože chce pleti dodať chýbajúcu hydratáciu. Ďalej sú to abrazívne produkty, kyseliny, retinoly (mali by sa používať po jednom nie v jeden deň). Penivé produkty a tuhé mydlá vysušujú pleť, pretože majú zásadité ph (je možné nájsť aj dobrý čistiť, ktorý môže peniť, no na zákalde iných zložiek ako je SLS či SLES). Čistá olejová starostlivosť (odlíčenie a čistenie s olejom – nedočistenie s čističom, následne aplikácia oleja). Ak to preháňate s peelingom a pleť je vystavená exfoliácii viac ako 2x do týždňa, môže ju dehydrovať. Pre dehydrovanú pleť sa tiež odporúča obmedziť používanie odličovacích tampónov, ktoré spôsobujú jemnú exfoliáciu.

Mýty o hydratácii

Voda pokožku nehydratuje, ak sa prestriekate vodou môžete mať pocit dobrého osvieženia, ale do kože nepreniká. Naopak ak nejaký kozmetický produkt obsahuje vodu, z pokožky sa odparí. Lacnejšie krémy a kozmetika obsahujú glycerín, ktorý ostáva iba na povrchu pleti a nepenetruje do hlbších vrstiev. Preto je veľmi mylné myslieť si, že ten najhutnejší krém vám pomôže pleť hydratovať. Krém najmä kožu chráni a zamyká v pokožke všetky produky a látky použité pred ním.

Akútne riešenia dehydratácie:

 • 7 skin method (aplikácia toneru či esencie 7x po sebe)
 • textilné masky
 • kyselina glykolová (odstráni odumreté bunky a preto ďalšie produkty lepšie preniknú do pokožky čo dopomôže k hydratácii)
 • v zime pokojne aj 2-3 kvapky oleja použiť ráno, prípadne zmiešať s makeupom
 • pleti veľmi dobre robí vysoká vlhkosť vzduchu – prechádzka v daždi, v lese, džungla

Dlhodobé riešenia dehydratácie:

Vlhčenie pleti pred aplikovaním akéhokoľvek produktu okrem exfoliačných kyselín (mliečna, glykolová..) a retinolov. Tieto na vlhkej pleti strácajú účinok alebo by ju mohli viac podráždiť. Inak vlhčite pleť pred: použitím séra, krému, oleja. Jednak pomáhate samotnému produktu k lepšej absorbcii a tiež pomáhate udržať vodu v pokožke. Produktov v spreji je na trhu množstvo, známe sú kvetinové vody či termálne vody. Pozor, ak trpíte dehydratáciou, zamerajte sa na vody bez alkoholu.

Ziaja Manuka toner
Alteya Organics Ružová voda
Nu Skin NaPCA Moisture Mist
Nature Republic Aloe vera mist

Sérum je ten správny typ produktu, ktorý vám zabezpečí hydratovanú pleť z dlhodobého hľadiska. Vďaka menším molekulám má schopnosť preniknúť hlbšie do pokožky a hydratovať ju zvnútra. Dopĺňa koži tiež potrebné živiny.

Učinné látky, ktoré dobre hydratujú: panthenol, med, urea, aloe vera, glycerín

Scinic Honey all in one ampoule
Hada Labo Hyaluronic Acid Lotion
Hada Labo Hyaluronic Acid Moist
It’s Skin Power 10 VB Serum

Masky, nočné masky a oleje sú záchranou dehydrovanej pleti z krátkodobého, no aj z dlhodobého hľadiska. Ak vás akútne trápia šupinky, siahnite po dobrej textilnej maske – sheet mask. Prečo sú dobré som písala v samostatnom článku o tomto type masiek 🙂 Dopomôcť si môžete aj nočnými maskami tzv. sleeping pack. Vychádzajú z kórejskej starostlivosti a jedná sa o ľahší gél-krém, ktorý nanesiete na navlhčenú pleť ako posledný krok večer a idete spať. Maska cez noc pekne účinkuje a ráno sa zobudíte so šťavnatejšou pleťou. Stačí ju používať 3x do týždňa.

Ak ste doposiaľ nepoužívali oleje, mali by ste to zmeniť. Oleje sú dokonalou hydratačnou pomocnou rukou či máte suchú alebo mastnú pleť. Opäť – aplikujte na navlhčenú pleť, večer. Suchá pleť môže z oleja benefitovať aj cez deň, najmä v zimnom období. Okrem hydratácie oleje poskytujú siahodlný reťazec iných benefitov pre kožu, opäť viac o nich sa môžete dočítať v mojom článku o olejoch.

Dermacol Nočná maska
Kiehl’s Midnight recovery oil
Sebastien Argánový olej

Podobné články

2 komentáre

 1. Sona hovorí:

  Tento clanok hladam uz roky, preco az teraz? Dakujem za tip, hned aj pokukam tie zaija vecicky. hadalabo a ordinary som objavila len pred mesiacom, ale konecne sa moja plet posuva k lepsiemu. Viac takychto clankov! Rad nikdy bie je dost, dakujem 😉

 2. MP hovorí:

  Bajecny clanek! Diky moc za nej i za celou serii „starostlivost o plet“ 🙂

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.