Fashion

#totoniejereklama

SPOLUPRÁCE. Ako všetko zo západu k nám prichádza neskoro, nie je tomu inak ani pri označovaní spoluprác. Zatiaľ čo v USA majú zákonom dané označovať sponzorované videá či fotky, u nás sa len nedávno začalo rozširovať povedomie o značení platených spoluprác na Instagrame – či už označením “platená reklama s..” alebo ako #spolupráca prípadne #ad. Pri mnohých oficiálnych kampaniach, najmä tých, čo idú cez agentúry, je toto označovanie povinné. No pri spoluprácach, ktoré si rieši influencer vs. priamy klient, je označenie na influencerovi. A tu sa na to mnohokrát zabúda. Na margo toho vznikli české či slovenské profily, ktoré na neoznačené spolupráce poukazujú. Nevravím, že som sa sama od nich mnohému nenaučila – napríklad som netušila, že je potrebné označovať barter.

Na stories, v postoch, v článku na blogu či na youtube som vždy iba oznámila, že tieto produkty mi poslala značka xy. Bodka. Že vraj to nestačí a #spolupraca treba používať aj tu. Ok, jedného pekného večera som si teda prešla svoje mnohé príspevky na Instagrame a podopĺňala toto označenie k bártrovým príspevkom. Potom si ale vravím, že takto to bude vyzerať, že na všetko zarábam ťažké lóve. Doplnila som preto ku všetkému #barter. Aby sme mali jasno 🙂

Novinkou pre mňa bolo označovanie tlačoviek a rôznych eventov PR charakteru. Ich zdieľanie na stories totiž nie je povinné (v prípade, že účasť na akcii nie je honorovaná) a väčšinou to robíme ako poďakovanie značke za pozvanie a aby sme našich followerov oboznámili o novinkách od danej značky. Tu by som chcela ozrejmiť jednu vec – v mnohých komentároch na už spomenutých profiloch som sa dočítala, akí sú všetci influenceri zapredaní, že ani nevedia označiť jeden event. Ehm.. ako vravím, nie len pre mňa je toto značenie novinka. Pýtala som sa na to niekoľkých svojich kolegýň na PR akciách, že ako budú stories označovať a všetky na mňa pozerali, akoby som rozprávala po čínsky, že o čom hovorím. Každopádne, neviem ako to majú ostatní, ja som predsa len žubrienka v tomto INFLUEEWORLD, no zatiaľ som zažila iba 2 PR eventy, kde som za účasť dostala zaplatené. A to hovorím o horizonte 5 rokov, čo blogujem a som na tieto akcie pozývaná. Dovolím si teda tvrdiť, že väčšina z tých, na ktoré chodím ja (najmä beauty, fashion) sú skutočne len o tom, že daná značka chce prostredníctvom influencerov (čiže nás) ukázať svetu ich novinky. A my tam radi chodíme, lebo sa okrem iného stretneme a pokecáme medzi sebou 🙂

Šaty: Chic Lovely
Kabelka: Lubive.sk
Lodičky: Bonprix
Šaty: Bonprix
Lodičky: Bonprix
Kabelka: Aliexpress
Opasok: F&F

Skrz influencerov sa ľudia dozvedeli, že značky robia PR akcie, že rozdávajú PR balíčky. A mnohí na to nereagujú pozitívne – ako som už spomenula, padajú obvinenia, že sme zapredaní, že keby značky nerozdávali PR balíčky, boli by ich produkty lacnejšie. Dovoľte mi uviesť vás na pravú mieru: tradičné médiá. Printové, neskôr internetové magazíny. Než boli influenceri, tieto PR akcie a PR balíčky boli vyhradenou záležistosťou práve pre žurnalistov a novinárov. Tiež boli hostení zadarmo a odchádzali s taškami produktov, len o tom nikto nevedel, pretože o tom nebola každá story na Instagrame.. Novinári majú v tomto ťažké srdce na influencerov tiež, pretože mnohé značky začali pozývať menej žurnalistov na úkor influencerov.

No a myslíte si, že médiá žijú z čoho? Hádate správne: z reklamy. Myslíte si, že je za tým iba reklama kdesi na postranných baneroch, keď si čítate článok online alebo len tá na nový parfum na celej A4 v časopise? Nuž vedzte, že mnohé články typu 10 najlepších krémov, Testovali sme tieto produkty a pod. sú väčšinou platené tiež. A ak nie finančne, tak práve spomínaným barterom. A príde mi zaujímavé, že z časopisu to vlastne vôbec nie je zrejmé a nikoho to nevzrušuje. Ale už keď ja neoznačím, že som kdesi dostala zadarmo kávu, som očierňovaná a braná ako zlý príklad. Najhorší influencer. Dobre, mne sa to ešte nestalo, ale mojim kolegom áno.

Nech mi teda niekto vysvetlí, ako funguje toto značenie reklamy? Prečo je táto hranica pri printových a online magazínoch iná? Naschvál nespomínam TV a rádia, kde reklama jasne značená je, aj keď sa vyskytne v rámci nejakého konkrétneho programu.

Ja chcem byť v tomto korektná a vždy som platenú spoluprácu označovala. Tiež sa len učím a s novými informáciami o označovaní tak pristupujem aj k svojim aktivitám na soc.sieťach. Len tiež už z toho začínam byť zmätená, že teraz každý prd budem musieť označovať, či to je alebo nie je spolupráca. Lebo viete, ja rada zdieľam aj miesta, kde si dám dobrú kávu a koláčik či napríklad skvelé parené buchty vo Vlkolínci. A to naozaj zdieľam iba z čistého svedomia, že mi tam chutilo a že dané miesto odporúčam na návštevu. No vidím, že sa to teraz nezaobíde bez označení ako #totoniejereklama Lebo očividne si všetci myslia, že čo influencer propaguje = reklama = lóve.

*všetko oblečenie som dostala ako barter

Podobné články

1 komentár

  1. hovorí:

    Super spracovaný článok, podľa mňa je v tom strašný chaos, tiež nechápem prečo časopisy a iné médiá reklamu označovať nemusia ale my blogeri áno 🙂

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.