Beauty Starostlivosť o pleť

STAROSTLIVOSŤ O PLEŤ: Odličovanie

1.Zistiť svoj typ pleti – 2.Odličovanie – 3.Čistenie – 4.Tonizácia – 5.Essence – 6.Sérum – 7.Očný krém – 8.Krém – 9.Olej

Odličovanie. Základ starostlivosti o pleť. Bez správneho čistenia pleti všetko, čo s pokožkou urobíte po čistení, nebude fungovať na 100%. Je esenciálne a pokiaľ už neviete pre svoju tvár urobiť nič iné, tak si ju aspoň odličujte, čistite a používajte krém. A nikdy, prosím vás NIKDY, nechoďte spať nalíčená. Keď tušíte, že vás čaká ťažká noc, nachystajte si na nočný stolík aspoň micelárku a siahnite po nej, keď bude najhoršie. Koža sa v noci regeneruje a spať s nánosmi make-upu, nečistôt jej skutočne neprospeje.

Čo je potrebné odlíčiť:
– make-up
– ochranný faktor (SPF)
– nečistoty

Prečo je potrebné odlíčiť tvár, aj keď sa nelíčim?

Predpokladám, že používate celoročne krém alebo nejaký produkt s SPF, ak nie šup na moje video, prečo je to dôležité. Zložky v ochranných faktoroch sú ťažšie, celkovo tieto krémy sú hutnejšie, mastnejšie a môžu vám upchávať póry. Ak ste doposiaľ tvrdili, že nepoužívate ochranný faktor, pretože vám upcháva póry, možno je to len preto, že ste ho neodličovali. Večer sa pokožka regeneruje a čokoľvek čo na ňu nanesiete sa potrebuje dostať do hlbších vrstiev kože. Ak poriadne neodlíčite SPF či make-up, séra a krémy, ktoré si na tvár nanesiete večer, nemôžu fungovať na 100%.

Čím sa rozhodne neodličujte

 • Pokožka na tvári je odlišná od tej na tele. Preto nie je ideálne si umývať tvár sprchovým gélom, ktorý je určený na telo.
 • Samotná voda tiež nedokáže odstrániť z pokožky make-up, nečistoty či SPF. Je to možno kontroverzný príklad ale predstavte si umývať špinavú panvicu s vodou. Asi to nepôjde. Preto vymysleli jar, ktorá je v spojení s vodou schopná rozbiť mastnotu a odstrániť tak nečistoty.
 • Samostatná kategória sú odličovacie obrúsky. Prosím vás, v mene zachovania zdravej a necitlivej pokožky, siahnite po nich iba v tých najhorších prípadoch – rozumej na stanovačke a keď sa naozaj nedá inak. Odličovacie obrúsky neobsahujú odličovacie látky, na to aby ostali vlhké, majú v sebe silné konzervanty a plus, ľudia sa s nimi odličujú nešetrne.

Dvojfázové čistenie

Double cleansing alebo dvojfázové čistenie je presne to, čo si pod tým predstavíte: čistenie tváre v dvoch krokoch:

 1. Krok odličuje hrubú vrstvu make-upu, nečistoty, SPF
  – pleť si masírujete s odličovacím olejom alebo balzamom, ktorý šetrne rozpúšťa make-up a následne sa všetko zmyje z tváre
 2. Krok tvár čistí do hĺbky
  – čistenie čistej pleti čistiacim produktom

Celý systém spočíva v tom, že si správne a poriadne najprv pleť odlíčite a až potom ju čistíte produktmi, ktoré sú určené na čistenie pleti. V druhom kroku preto môžete zvoliť čistič, ktorý má aj iné benefity pre pleť ako len čistenie – keďže ide na čistú pleť. Výhoda dvojfázového čistenia je tá, že odličuje do hĺbky a šetrne. Pleť si nešúchate so žiadnymi tampónmi.

ODLIČOVACÍ (HYDROFILNÝ) OLEJ

Častou otázkou pri odličovacích olejoch je, či je možné na odlíčenie použiť oleje z kuchynskej poličky – olivový, kokosový, ľanový.. pravdou je, že tieto oleje zmäkčia make-up, no nedokážu ho tak dobre rozpustiť ako produkty, ktoré boli za týmto účelom vyvinuté. Sú oveľa ťažšie, zanechávajú na pleti olejový film, pretože nie sú vyrobené tak, aby sa zmenili na mliečko, ktoré sa kompletne z tváre umyje. Potom, keď sa snažíte v druhom kroku tvár čistiť máte robotu navyše s odstraňovaním olejových pozostatkov, čo môže viesť k tomu, že si tvár budete viac drhnúť.
Olej perfektne odlíči aj vode odolný make-up a očný make-up. Ja som vždy mala problém dokonalo odlíčiť špirálu. Odkedy používam metódu dvojfázového odličovania, nemám problém.

Ako sa pužíva odličovací olej:
1. Naneste do dlane také množstvo, ktoré pokryje celú vašu tvár
2. Začnite olej masírovať do suchej pleti – to rozpúšťa make-up a nečistoty
3. Navlhčite si ruky a pokračujte v masírovaní. Olej sa premení na mliečko
4. Začnite rozpustený make-up z tváre zmývať až do čista

Hada Labo Gokujyun Oil Cleansing Refill
Innisfree Green Tea Cleansing Oil

ČISTIACI BALZAM

Ak vám odličovací olej nevyhovuje, mali by ste skúsiť odličovací balzam. Funguje na rovnakom princípe ako odličovací olej s tým, že sa jedná o inú konzistenciu. Do tohto odličovacia som sa totálne zamilovala a aktuálne je to najlepšie, čo som kedy skúsila. Balzám ma našľahanú jemnú konzistenciu, špachtľou si zoberiete také množstvo, ako potrebujete a postupujete rovnako, ako pri odličovaní s olejom. Balzamy na odličovanie sú veľmi charakteristické pre kórejskú kozmetiku, no už ich vyrábajú aj niektoré západné značky ako Clinique, Avon, Biotherm.

Dobrý čistiaci balzam:
– odlíči aj vode odolný make-up
– po zmiešaní s vodou sa mení na mliečko
– po opláchnutí vodou sa dokonale z tváre zmyje a nezanechá žiaden zvyškový film na pokožke (ako napríklad olej, mastnota..)

BANILA CO Clean It Zero Cleansing Balm

MICELÁRNA VODA

Na to, aby mohla odlíčiť, využíva surfaktanty – tie nájdete v mnohým kozmetických produktoch, v drogérii či v potravinách. V micelárnej vode sú naformulovanú do tzv. micel, ktoré sú pri kontaktne s pokožkou schopné odstrániť maz, špinu či make-up. Niektoré micelárne vody sa odporúčajú následne z tváre zmyť, závisí to od toho, aký typ surfaktantu používa daný produkt. Napríklad Bioderma vo svojich micelárkach má PEG-6 Caprilyc/Capric glycerides čo je látka, ktorá sa používa aj v krémoch – čiže v produktoch, ktoré môžete nechať na tvári bez umývania. Keď neviete, či ju môžete na tvári nechať, je bezpečnejšie micelárku vždy umyť a používať ju ako 1.krok dvojfázového čistenia. Výhodou je, že na odlíčenie vám postačí vatový tampónik. Preto sa micelárne vody stali veľmi obľúbené aj medzi vizážistami. Micelárka odličuje expresne a je šikovná v situáciách, kedy nemáte prístup k umývadlu a k vode. Na druhej strane časté používanie tampónov môže tvár dráždiť. Micelárku si preto treba vyskúšať na vlastnej koži, aby ste zistili, či vám vyhovuje alebo nie.

URIAGE Micelárna termálna voda pre normálnu až suchú pleť
Garnier Micelárna voda s obsahom hydratačného mlieka pre suchú a citlivú pokožku
Bioderma Sensibio H2O micelárna voda pre citlivú pleť

KLASICKÝ ODLIČOVAČ

Štandardný odličovač bol vyvinutý za účelom odstránenia make-upu. Pochopiteľne. Na rozdiel od všetkým súčasných odličovacích vymožeností a trendov, tieto odličovače sú vyrábané buď na báze vody alebo na báze oleja. Ako iste viete, a už sa to niekoľkokrát v tomto článku spomenulo, olej s vodou neodlíčite. Preto ak používate dekoratívnu kozmetiku na báze oleja a odličujete ju s odličovačom iba na báze vody…eeeh..asi to veľmi nepôjde. A pochybujem, že väčšina žien bude doma študovať, aké zložky obsahuje ich make-up či krém, aby si k tomu kúpili správny odličovač (i keď je to väčšinou voda). Myslím si, že tieto produkty sú postupne na ústupe a už dnes ich vytláčajú inovatívnejšie produkty. Zmysel vidím v špecializovaných odličovačoch na oči, ktoré sú jemnejšie a šetrnejšie.
Inak sa používajú klasicky nanesením na tampón a následným odličovaním pleti. Pri odličovaní očí si tampónik pritlačte na viečko a nechajte pár sekúnd pôsobiť. Odličovač takto šetrne rozpustí produkty bez toho, aby ste si tampónom šúchali po viečku – čo spôsobuje vrásky.

Ziaja Cleansing Eye jemný odličovač očí
Douglas Essential Light Foam Make-up Remover

DVOJZLOŽKOVÝ ODLIČOVAČ

Spája dva klasické odličovače dokopy – zložku na báze vody a zložku na báze oleja. Spoznáte ich veľmi ľahko, bez toho aby ste museli študovať popis produktu – hneď na prvý pohľad sú v ňom viditeľné 2 rôzne tekutiny, ktoré akoby na sebe stoja. Je teda oveľa lepší než klasický odličovač, pretože tu nemusíte dumať, na akej báze je vaša dekoratívna kozmetika, aby ste ju odličovali správnym produktom. Olejová zložka si dobre poradí s vode odolným make-upom, tá na báze vody pokožku upokojí a odstráni akékoľvek mastné pozostatky. Väčšinou sú tieto odličovače naformulované aj s ingredienciami benefitujúcimi pre pleť.
Pred aplikáciou je potrebné odličovač pretrepať aby sa v ňom prepojila olejová a vodová zložka. Používajú sa s tampónom pričom pri dvojzložkových odličovačoch sa odporúča navlhčiť najprv tampón vo vode, následne sa produkt na tampóne dobre rozpije a je efektívnejší.

Avon Dvojfázová čistiaca micelárna voda s olejom Nutraeffects
Ziaja Cleansing Eye dvojfázový odličovač očí
Etude House Cica Balance 5.5 Foam Lip & Eye Remover
Douglas Essential Gentle Make-up Remover

Podobné články

8 komentárov

 1. […] svoj typ pleti – 2.Odličovanie – 3.Čistenie – 4.Tonizácia – 5.Essence – 6.Sérum – 7.Očný krém – […]

 2. […] svoj typ pleti – 2.Odličovanie – 3.Čistenie – 4.Tonizácia – 5.Essence – 6.Sérum – 7.Očný krém – […]

 3. […] svoj typ pleti – 2.Odličovanie – 3.Čistenie – 4.Tonizácia – 5.Essence – 6.Sérum – 7.Očný krém […]

 4. […] svoj typ pleti – 2.Odličovanie – 3.Čistenie – 4.Tonizácia – 5.Essence – 6.Sérum – 7.Očný krém […]

 5. […] ODLIČOVAČ– make-up aj SPF sú navrhnuté tak, aby ostali na pokožke čo najdlhšie. Preto si naozaj dajte záležať s ich odlíčením.– olejové a balzamové odličovače sú šetrné k pleti, nenarúšajú jej bariéru a odličujú lepšie ako micelárky či dvojfázové odličovače […]

 6. […] ODLIČOVAČ– make-up aj SPF sú navrhnuté tak, aby ostali na pokožke čo najdlhšie. Preto si naozaj dajte záležať s ich odlíčením.– olejové a balzamové odličovače sú šetrné k pleti, nenarúšajú jej bariéru a odličujú lepšie ako micelárky či dvojfázové odličovače […]

 7. […] ODLIČOVAČ– make-up aj SPF sú navrhnuté tak, aby ostali na pokožke čo najdlhšie. Preto si naozaj dajte záležať s ich odlíčením.– olejové a balzamové odličovače sú šetrné k pleti, nenarúšajú jej bariéru a odličujú lepšie ako micelárky či dvojfázové odličovače […]

 8. […] ODLIČOVAČ– čím je kórejská rutina špecifická je to, že robia tzv.double cleanse aj ráno. Čiže pleť odlíčia s olejovým alebo balzamovým odličovačom, než pleť vyčistia.– v kórejskej rutine sa väčšinou vyskytujú odličovače na olejovej báze či odličovací balzam, pretože sú k pleti jemné a šetrné. Všetky typy pleti budú benefitovať z týchto jemnýchj odličovačov (áno, aj mastná). Olejový odličovač oveľa efektívnejšie odlíči SPF, make-up a ráno nadbytočný olej. […]

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.