Beauty Starostlivosť o pleť

Čo vieme zistiť z INCI (list zložení)

INCI je skratka pre International Nomenclature of Cosmetic Ingredients (Medzinárodná nomenklatúra kozmetických zložiek). Je to obrovský zoznam štandardizovaných názvov kozmetických zložiek, ktorý vydáva Rada pre výrobky osobnej starostlivosti. Napríklad názov INCI arganového oleja je argania spinosa kernel oil (olej z jadier argánie špinosovej) alebo názov INCI kuchynskej soli (áno, je to bežná zložka kozmetických výrobkov) je chlorid sodný.

Kozmetika je však súbor viacerích zložiek, z ktorých každá má svoju funkciu. Je to ako recept na koláč, môžete sa naň pozrieť a rozumieť každej ingrediencii, no z receptu nezistíke ako chutí 🙂 Schválne, kto pozeráte Pečie celé Slovensko? Každá technická výzva spočíva v dodaní rovnakého receptu a vo výsledku takmer ani jeden výrobok nie je rovnaký. A pritom všetci dostali rovnaké suroviny a rovnaký technologický postup 🙂

V zozname zložiek sa používa názvoslovie INCI

Znie to ako jednoduché pravidlo, ale nie všetky značky si dávajú záležať a píšu zložky napr.preložené do rodného jazyka, používajú názvy ako organické aloe, používajú patentované názvy ingrediencii (Matrixyl 3000 je podľa INCI Glycerin, Aqua, Butylene Glycol, Carbomer, Polysorbate 20, Palmitoyl Tripeptide-1,Palmitoyl Tetrapeptide-7). Zle napísané INCI u mňa vzbudzuje nedôveru voči značke.

Zložky sa uvádzajú v zostupnom poradí podľa hmotnosti až po 1 %

Výrobok obsahuje najviac z prvej zložky, druhá najviac z druhej atď. až po značku 1 %. Po značke 1 % môžu spoločnosti uvádzať zložky v ľubovoľnom poradí. Zvyčajne posúvajú dobre znejúce zložky nahor a nie tak dobre znejúce zložky nadol, ale to je legálne a v poriadku.

Ako spoznáte, že sa jedná o hranicu 1%? Ak nájdete konzervant. Ten je totiž podľa smerníc možné používať iba v koncentrácii 1% a menej.

Príklady konzervantov v INCI:
Phenoxyethanol 
Benzyl alcohol 
Sodium Benzoate 
Imidazolidinyl Urea 
Butylparaben 
Citric acid 

Aktívne látky by podľa tejto logiky mali byť uvádzané čo najvyššie v liste. Nuž aj ja som to takto pár rokov dozadu vnímala. Ak nájdem aktívnu látku pod 1%, znamená to, že je produkt neúčinný? Nie tak celkom. Mnohé aktívne látky sú silné a účinné aj keď majú okolo 2%, na mnohé sa dokonca ani nerobil výskum vo vyšších koncentráciách. Viac nie je viac a niektoré silnejšie koncentrácie môžu pokožku iritovať. Účinnosť látky ovplyvňujú aj ostatné nosiče v produkte a toto je už naozaj predmetom chemického porozumenia a teda rozbor INCI vám naozaj nič o pôvode, cene, kvalite ingrediencii, nepovie.

Čo z listu zložení zistiť vieme?

 • či produkt obsahuje aktívne látky
  Presnú účinnosť výrobku nemôžete zistiť zo zoznamu zložiek, ale ak hľadáte výrobok proti akné, ktorý nemá v sebe žiadnu výskumom overenú účinnú látku proti akné, je veľmi malá šanca, že bude fungovať. Niektoré spoločnosti používajú vlastné „zázračné účinné látky“, ale spoliehať sa na ne namiesto výskumom overených účinných látok je ako hrať lotériu – existuje teoretická šanca na výhru, ale je naozaj-skutočne nepravdepodobná. To isté platí aj pre výrobky proti starnutiu. Zázračný rastlinný extrakt z Amazónie má mimoriadne malú šancu, že urobí zázraky pre vašu produkciu kolagénu.
 • či značka neklame
  Obsahuje sérum s vitamínom C skutočne čistý vitamín C (kyselinu askorbovú) alebo jeho derivát? Najčastejšie ide o derivát, stále len s názvom „Sérum s vitamínom C“, preto si skontrolujte zoznam zložiek! Obsahuje výrobok s kyselinou azelaovou skutočne kyselinu azelaovú, alebo vo vode rozpustný derivát s názvom Azeloyldiglycinát draselný? Retinoly sú kapitola sama o sebe. Je to naozaj retinol alebo iná forma retinoidu? Stretávame sa s retinolovými výrobkami, ktoré sú mätúce aj pre profesionálov, ale ak sa pozorne pozriete na zoznam zložiek, môžete veľa zistiť.
 • či neobsahuje zložku, ktorej sa chcete vyhnúť
  INCI vám skutočne pomôže, ak sa chcete niektorým látkam vyhnúť z dôvodu možnej alergie či iných subjektívnych príčin.

Čo z INCI nie je možné zistiť?

 • či vám produkt sadne a ako sa bude na pokožke správať
  Zo zoznamu zložiek nemôžete zistiť, aký pocit z výrobku má pokožka. Často však môžete urobiť hrubý odhad: ak vidíte hydratačný krém, ktorý používa silikóny ako zmäkčovadlá, môžete očakávať „silikónový“ pocit a pravdepodobne budete mať pravdu.
 • či značka kúpila ingrediencie lokálne, eticky, ekologicky 
  Existujú zložky, ktoré môžu pochádzať zo živočíšnych alebo vegánskych zdrojov, alebo zložky, ktoré môžu pochádzať zo syntetických alebo prírodných zdrojov. Alebo zložka môže pochádzať z udržateľných zdrojov alebo nie. Samotná molekula a jej účinok na vašu pokožku je rovnaký bez ohľadu na pôvod. Ak by ste však chceli vedieť tento druh dodatočných informácií, musíte sa opýtať výrobcu.
 • presnú účinnosť výrobku
  Často môžete urobiť kvalifikovaný odhad (a znalosť hlavných účinných látok a ich množstva môže pomôcť), ale záleží na detailoch, ako je stabilizácia nestabilnej molekuly, systém podávania a zloženie. Takže, bohužiaľ, nemôžete dekódovať presnú účinnosť výrobku len zo zoznamu zložiek. To, čo môžete dekódovať, je, keď výrobok nemá reálnu šancu dosiahnuť to, čo tvrdí, na základe zoznamu zložiek. Toto sa vzťahuje najmä na tvrdenia výrobcu ako % aktívnych látok, pH produktu a pod. na základe ktorých usudzujeme, na koľko je produkt efektívny. Mnohé aktívne látky sú účinné aj v nižších koncentráciach. Alebo keď sa použije nižšie % silnej aktívnej látky spoločne s konkrétnymi inými zložkami, tie môžu zvyšovať jeho efektivitu. A pokiaľ nie ste chemik, ako laik takejto symbióze ingrediencii neporozumiete. Produkty taktiež musia byť v správnom pH a všetky tak aj testované sú. To, že to značka tvrdí na obale, je skôr o marketingu.
 • kvalita rastlinného extraktu
  Určite existuje veľa úžasných rastlinných extraktov a najmä vysokokvalitné, štandardizované rastlinné extrakty sú skvelé a účinné účinné látky. Avšak tvrdenia „80 % náhodne fantasticky znejúcich rastlinných extraktov“ znamenajú veľmi málo a nie sú to rovnaké informácie ako percentuálne tvrdenia o dobre zavedených syntetických molekulách (retinol, niacínamid alebo kyseliny).

Podozrivé rastlinné extrakty

Existujú určité zložky, pri ktorých názov INCI nevypovedá o všetkom. Obzvlášť podozrivé sú výťažky z rastlín, ktoré toho veľa neprezradia už len tým, že sú uvedené v zozname zložiek
Skôr ako sa ponoríme do rastlinných extraktov, ďalším dobrým príkladom sú polyméry, veľké molekuly vytvorené z opakujúcich sa podjednotiek. Polyméry existujú v rôznych molekulových hmotnostných verziách (predstavte si perlový náhrdelník, môže byť krátky alebo dlhý), a hoci názov INCI je rovnaký bez ohľadu na molekulovú hmotnosť, vlastnosti zložky sa môžu veľmi líšiť. Dobrým príkladom je napríklad známa kyselina hyalurónová alebo ďalší bežný príklad je dimetikón.

A teraz si poďme povedať niečo o rastlinných extraktoch! Máme pocit, že o tejto problematike sa málo hovorí a nie je dostatočne známa ani medzi tými, ktorí sa inak dobre orientujú v starostlivosti o pleť založenej na dôkazoch.

Takže tu je: rastlinné výťažky a najmä percentuálne tvrdenia o rastlinných výťažkoch sa nedajú interpretovať a nič neznamenajú, pokiaľ nejde o štandardizovaný rastlinný výťažok.

Čo je to štandardizovaný rastlinný extrakt?

Rastlinné extrakty sú zmesou mnohých druhov molekúl, napríklad Gotu Kola, alias Centella Extract, obsahuje niekoľko molekúl, z ktorých niektoré sú biologicky aktívnejšie ako iné. Hlavné účinné molekuly v ňom sa nazývajú asiatikozid, madekasozid, kyselina asiatová a madekasová.

Ak však spoločnosť nekupuje a nepoužíva extrakt z Centella Asiatica, ktorý je „štandardizovaný“ na tieto účinné látky, t. j. výrobca nezaručuje, že extrakt, ktorý vyrába, vždy obsahuje aspoň 70 % týchto štyroch účinných látok, vidieť extrakt z Centella Asiatica na zozname zložiek veľa neznamená.

Ak napríklad uvidíte tvrdenie ako „80% Centella Asiatica Extract“, znamená to veľmi málo – je to voda, v ktorej bola rastlina Centella niekoľko dní namočená a kto vie, či naozaj obsahuje nejaké účinné zložky alebo nie. My by sme si kedykoľvek vybrali výrobok s 0,1 % madecassosidu namiesto výrobku s 80 % výťažku z Centella Asiatica.

Aplikácie a stránky, ktoré hodnotia zložky

Existujú web stránky, ktoré rozoberajú zloženie. No mnohé z nich vychádzajú zo subjektívneho názoru na kozmetiku, vyťahujú zo štúdii čiastočné informácie a ingrediencie známkujú podľa bezpečnosti. Ale čo to znamená, nebezpečné látky? Že vám odpadne tvár? Väčšinou sa jedná látky, ktoré majú potenciál k iritácii či komedogénnosti. Avšak, to je tiež len u nejakého % ľudí, pre mnohých tieto látky nebudú vykazovať žiadne známky „nebezpečia“. Toto vám však tieto stránky nepovedia a pokiaľ svoje piatkové večery nevenujete hlbšiemu štúdiu ingrediencii, je možné, že vyhodíte polku svojej kozmetickej poličky, lebo veď obsahuje všetko nebezpečné. Ja tieto stránky nepozerám, lebo pri nich vyzerá snáď každý produkt hrozivo. A nie, kozmetický priemysel nás nechce zabiť, najmä v EÚ je prísne regulovaný.

Sledujem incidecoder.com či https://www.paulaschoice.com/ingredient-dictionary kde dokážem pochopiť význam danej zložky a vidieť, kde sa nachádzajú aktívne látky.

Stojí teda vôbec za to pozrieť sa na zoznam zložiek?

Je pravda, že ak Gordon Ramsey uvarí lososa, bude chutiť lepšie ako losos, ktorého uvaríte doma. Ale znamená to, že sa ani neoplatí obťažovať a pozrieť sa, či budete jesť lososa alebo steak? INCI preto berte orientačne, nie ako smerodajný údaj pri nákupe produktu 🙂

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.